Presidenti Donald Trump tha të Premten se Kina ka të ngjarë të kënaqet që Demokratët po përpiqeshin të zbatonin votimin me postë në zgjedhjet e vitit 2020, për të cilat ai tha se do të çonte në një rezultat “katastrofik”.

“Ata janë duke përdorur virusin e Kinës, Kina duhet të jetë shumë e lumtur për këtë, sepse ata na goditën me një virus dhe tani ata zgjasin një zgjedhje si ju kurrë nuk do të shihni,” tha Trump për demokratët.

Presidenti foli me gazetarët në Shtëpinë e Bardhë pasi priti udhëheqësit e Shoqatës Kombëtare të Organizatave të Policisë të Premten për të diskutuar zbatimin e ligjit.

Trump ka paraparë një ditë zgjedhore përçarëse, më 3 nëntor, duke vënë në dukje se do të duheshin disa ditë apo edhe javë për të numëruar të gjitha fletëvotimet.

“Do të jetë një ditë shumë e trishtuar për këtë vend,” tha Trump.

Presidenti tha se ai mbështeti amerikanët që votonin në mungesë, por që sistemi zgjedhor nuk ishte i përgatitur për votim universal me postë.

“Posta universale [votat] janë një fatkeqësi,” tha Trump.

Ai kujtoi se votuesit votuan në zgjedhjet në Luftën e Dytë Botërore dhe Luftën e Parë Botërore dhe duhet të ishin në gjendje të votonin gjatë koronavirusit.

 

Trump tha se ka qenë i sigurt me shanset e tij për të fituar rizgjedhjen, madje edhe me disa sondazhe të mediave të korporatave që tregojnë se ai ndodhej poshtë Biden-it në shtetet kryesore të lëkundura.

“Ne do të bëjmë më të mirën në zgjedhje, askush nuk e dëshiron atë datë më shumë se unë, uroj që ta çojmë më lart,” tha ai.

Trump u tha mediave që të përgatiten për natën e trazuar të zgjedhjeve më 3 nëntor.

“Kjo do të jetë katastrofike për kombin tonë. Do ta shihni. Unë kam gjithmonë të drejtë në lidhje me gjëra si kjo. ”

Peter Alexander i NBC e pyeti Trump pse nuk po e shpenzonte më shumë kohën e tij duke kërkuar më shumë fonde për sigurinë në zgjedhje, në vend që të paralajmëronte për votimin me postë.

“Pjetër, nuk dini asgjë për energjinë time. NE RREGULL?” Trump u përgjigj. “Ju nuk dini asgjë për atë që unë jam duke bërë. Dëgjo, nuk dini asgjë për atë që unë bëj. ”

VERITAS.COM.AL