CHARLIE SPIERING

 

Ish -Presidenti Donald Trump rishqyrtoi tërheqjen katastrofike të Presidentit Joe Biden nga Afganistani të martën, duke e quajtur atë “një nga lëvizjet ushtarake më idiote në histori”.

“Kjo tërheqje erdhi nga mendja e një fëmije dhe vetëm Administrata e Biden është përgjegjëse për të,” shkroi Trump në një deklaratë.

Ish -presidenti reagoi ndaj një seance dëgjimore të Komitetit të Forcave të Armatosura të Senatit me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm Gjeneral Mark Milley, Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin dhe Komandantin e Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara, Gjeneralin Kenneth McKenzie.

Demokratët e Senatit u fokusuan në rolin e Trump në negociatat me talebanët për t’i dhënë fund luftës në Afganistan, ndërsa Republikanët e Senatit u përqëndruan në dështimet dhe gënjeshtrat e Biden në ekzekutimin e versionit të tij të tërheqjes.

“Tërheqja e pafuqishme dhe paaftësisht e turpshme nga Afganistani nuk kishte asnjë lidhje me administratat e kaluara ose gjërat që ndodhën”qysh 20 vjet më parë “, shkroi Trump, duke shtuar se Amerika” nuk duhet të ishte në Lindjen e Mesme në rresht të parë! ”

Trump e qortoi Bidenin për largimin e ushtrisë nga Afganistani para se të nxirrte shtetasit amerikanë dhe pajisjet ushtarake nga vendi.

“Tërheqja” e tmerrshme u shkaktua, veçanërisht, sepse Ushtria u nxor para shtetasve amerikanë dhe 85 miliardë dollarë pajisjesh ushtarake të klasit më të lartë kudo në botë, “shkroi ai.

Ish -presidenti e quajti operacionin e udhëhequr nga Biden dhe Gjeneral Milley “një nga lëvizjet më idiote ushtarake në histori”.

Trump postoi një deklaratë tjetër të martën duke e bere cope Milley-n pasi ai pranoi se zbuloi detaje të presidencës Trump tek gazetarë te ndryshem për libra.

“Nuk është çudi që tërheqja nga Afganistani ishte një katastrofë e tillë,” shkroi Trump, duke e quajtur Milley-n një “Agjent i Marrëdhënieve me Publikun”.

“Amerika do të vazhdojë të humbasë me Milley-n dhe ka ngritur Gjeneralët televizive që kërkojnë vetëm të bëhen yje!”shkroi Ai.

VERITAS.COM.AL