Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar për herë të parë pas ftesës publike për bashkëpunim që kryeministri Edi Rama i bëri kreut të demokratëve, Lulzim Basha, me kushtin që ky i fundit të distancohej nga Meta dhe Berisha.

Në një konferencë për shtyp, Presidenti Meta tha se ftesa e Ramës është po aq e sinqertë sa ajo në 17 muaj të vitit 2017. Ai shprehet se partitë që duan koalicion le ta shpallin atë para zgjedhjeve në mënyrë që edhe qytetarët të jenë të bindur se për këtë votojnë.
Ftesa e Ramës është shumë e sinqertë siç ishte ajo e 17 majit. Ka moral, ka legjitimitet përpara se qytetarët të votojnë. Do bëjë PS dhe PD koalicion ta bëjnë që tani edhe qytetarët të jenë të sigurt kur japin votën. Do të bëjë koalicion LSI me PS ta bëjnë që tani. Të jenë të sigurt do t’i mundi Boiken edhe vetëm”, tha Meta.
VERITAS.COM.AL