Ekziston një “provë e pa ekuivok” se politikani rus i opozitës Alexei Navalny u helmua me një agjent nervor Novichok, ka thënë Gjermania.

Kancelarja Angela Merkel tha se ai ishte viktimë e një vrasjeje në tentativë dhe bota do të kërkojë përgjigje nga Rusia.

Zoti Navalny u dërgua me avion në Berlin në gjendje kome pasi u sëmur në një fluturim në rajonin e Rusisë Siberi muajin e kaluar.

Ekipi i tij thotë se ai u helmua me urdhër të Presidentit Vladimir Putin. Kremlini ka hedhur poshtë pretendimet.

Zëdhënësi i Kremlinit i bëri thirrje Gjermanisë për një shkëmbim të plotë të informacionit dhe zëdhënësja e ministrisë së jashtme Maria Zakharova u ankua se pretendimet e Novichok nuk ishin të mbështetura nga prova. “Ku janë faktet, ku janë formulat, të paktën një lloj informacioni?” pyeti ajo.

VERITAS.COM.AL