BERLIN (Reuters) – Oktoberfest i Gjermanisë, festivali më i madh popullor në botë, ku festues nga e gjithë bota mblidhen për të pirë sasi të mëdha të birrës, është anuluar për shkak të krizës së koronavirusit, tha të martën shteti jugor i Bavarisë.

Rreth gjashtë milion pjesëmarrës mblidhen çdo vit në Mynih për festimet e gjata dy javore,të mbajtura në tenda të mbushura me tavolina të gjata druri dhe banderola oompah,që bën më shumë se 1 miliardë euro (1.08 miliardë dollarë) për qytetin.

“Ne kemi vendosur që rreziku është thjesht shumë i madh,” u tha kryeministri i shtetit Markus Soeder gazetarëve. “Të dhemb, është një turp i madh,” shtoi ai.

Oktoberfest i këtij viti ishte planifikuar të zhvillohej nga 19 shtator deri në 4 tetor.

Disa zona në Gjermani kanë filluar të relaksojnë masat e bllokimit të prezantuara muajin e kaluar për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, por ngjarjet e mëdha janë të ndaluara deri më 31 gusht. Të hënën, Kancelarja Angela Merkel u kërkoi Gjermanëve të disiplinohen për të shmangur një rikthim pas të numrave të virusit.

Rastet e konfirmuara të koronavirusit në Gjermani janë rritur nga 1,785 në 143,457, treguan të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive, një rritje e lehtë e numrit të infektimeve të reja pas dy ditësh të rënies.

Rreth 4,598 njerëz kanë vdekur nga virusi, sipas numrave zyrtarë të regjistrimit.

Kryetari i Bashkise se Mynihut tha se i vinte keq të zhgënjente 2 milion njerëz që udhëtojnë nga jashtë për në Oktoberfest dhe se ishte një goditje e madhe për Bavarezët, të cilët veshin lederhosen dhe dirndls tradicionale për një nga momentet me kulminante të vitit të tyre.

Festimet datojnë në 1810 kur u mbajt i pari Oktoberfest për nder të martesës së Princit të Kurorës, Ludwig. Festimet zgjatën gjashtë ditë, duke përfunduar në një garë me kuaj dhe që atëherë festa është përsëritur, zgjatur dhe avancuar në shtator.

Këto ditë feste kanë tendencë të kthehen në radhë mbrëmjeve ndërsa pirësit këndojnë pranë bandave muzikore, ndërsa gllabërojnë salçiçe dhe pretzel. Shumë turistë të huaj nuk mund të fusin në stomak sasitë e mëdha të birrës të prodhuar posaçërisht.

VERITAS.COM.AL