Paul Carrel dhe Andreas Rinke

BERLIN (Reuters) – Berlini po përpiqet të ndalojë Uashingtonin për të bindur një kompani gjermane që bën kërkime mbi një vaksinë të koronavirusit për të transferuar kërkimet e saj në Shtetet e Bashkuara, duke bërë që politikanët gjermanë të këmbëngulin se asnjë vend nuk duhet të ketë monopolin mbi ndonjë vaksinë të ardhshme.

Burime të qeverisë gjermane i thanë Reuters të dielën se administrata e Sh.B.A po shikonte se si mund të fitonte qasje në një vaksinë të mundshme që po zhvillohet nga një firmë gjermane, CureVac.

Më parë, gazeta gjermane Welt am Sonntag raportoi se Presidenti i SHBA Donald Trump kishte ofruar fonde për të tërhequr CureVac në Shtetet e Bashkuara, dhe qeveria gjermane po bënte kundër-oferta për ta tunduar atë të qëndronte.

Nuk kishte asnjë koment të disponueshëm menjëherë nga ambasada e SHBA në Berlin kur u kontaktua nga Reuters për raportin.

“Qeveria gjermane është shumë e interesuar të sigurojë që vaksinat dhe substancat aktive kundër koronavirusit të ri gjithashtu të zhvillohen në Gjermani dhe Evropë,” tha një zëdhënëse e Ministrisë së Shëndetësisë, duke konfirmuar një citim në gazetë.

“Në këtë drejtim, qeveria është në shkëmbim intensiv me kompaninë CureVac,” shtoi ajo.

Welt am Sonntag citoi gjithashtu një burim të paidentifikuar të qeverisë Gjermane duke thënë se Trump po përpiqej të siguronte ekskluzivitetin e punës së shkencëtarëve, dhe do të bënte gjithçka për të marrë një vaksinë për Shtetet e Bashkuara, “por vetëm për Shtetet e Bashkuara”.

CureVac lëshoi një deklaratë të Dielën, në të cilën tha: “Kompania hedh poshtë thashethemet e tanishme për një blerje”.

Firma tha që ishte në kontakt me shumë organizata dhe autoritete në të gjithë botën, por nuk do të komentonte spekulimet dhe kundërshtoi “pretendimet për ofertat për blerjen e kompanisë ose teknologjisë së saj”.

Një zëdhënëse e Ministrisë Gjermane të Ekonomisë tha se Berlini “ka një interes të madh” në prodhimin e vaksinave në Gjermani dhe Evropë.

Ajo citoi ligjin e tregtisë së jashtme të Gjermanisë, sipas të cilit Berlini mund të ekzaminojë ofertat publike të blerjes nga vende jo të BE, të ashtuquajturat vende të treta “nëse interesat kombëtare ose Evropiane të sigurisë janë në lojë”.

VAKSINA EKSPERIMENTALE

Florian von der Muelbe, drejtor i prodhimit dhe bashkethemelues i  CureVac, i tha Reuters javës së kaluar se kompania kishte filluar me një mori kandidatësh për vaksinen e koronavirusit dhe tani ishte duke zgjedhur dy më të mirat për të kaluar në eksperimentimet klinike.

Kompania private me qendër në Tuebingen, Gjermani, shpreson të ketë një vaksinë eksperimentale gati deri në qershor ose korrik për të kërkuar më pas hapjen nga rregullatorët për testimin mbi njerëzit.

Në faqen e saj të internetit, CureVac tha që CEO Daniel Menichella në fillim të këtij muaji u takua me Trump, Zëvendespresidentin Mike Pence, anëtarët e Task Force të Shtëpisë së Bardhë për Coronavirusin dhe përfaqësues të lartë të kompanive farmaceutike dhe bioteknike për të diskutuar një vaksinë.

Karl Lauterbach, një profesor i ekonomisë shëndetësore dhe epidemiologjisë i cili është edhe një ligjvënës i lartë gjerman Twittoi: “Shitja ekskluzive e një vaksine të mundshme në SHBA duhet të parandalohet me të gjitha mënyrat. Kapitalizmi ka limite.”

CureVac në 2015 dhe 2018 siguroi mbështetje financiare për projektet e zhvillimit nga investitori i saj fondacioni Bill & Melinda Gates, duke punuar mbi goditjet për të parandaluar malarien dhe gripin.

Në fushën e të ashtuquajturave terapeutikë mRNA, CureVac garon me firmën Amerikane të bioteknikës Moderna dhe rivalin gjerman BioNTech, të cilin Pfizer <PFE.N> e ka identifikuar si një partner të mundshëm bashkëpunimi.

Barnat e bazuara mbi mRNA sigurojnë një lloj projekti gjenetik që mund të injektohet në trup për të udhëzuar qelizat që të prodhojnë proteinat e dëshiruara terapeutike. Kjo bie ndesh me qasjen konvencionale të bërjes së këtyre proteinave në laboratorë dhe bio-reaktorë.

Në rastin e vaksinave, mRNA bën që qelizat e trupit të prodhojnë të ashtuquajturat antigjene, molekula treguese në sipërfaqen e viruseve, që nxisin sistemin imunitar të veprojë.

Kompanitë që punojnë në qasje të tjera të vaksinave për koronavirusin përfshijnë Johnson & Johnson <JNJ.N> dhe INOVIO Pharmaceuticals, Inc. <INO.O>.

VERITAS.COM.AL