Protestues  maqedonas sot kanë yrt në sallën e seancave plenare të Parlamentit të Maqedonisë dhe kanë shkaktuar dhunë. Është plagosur rëndë Zoan Zaev- kryetar i Opozitës

Maqedonia po shkon drejt kaosit.

Kandidati për kryeministër dhe lideri i opozitës, Zoran Zaev është një prej të gjakosurve nga përleshja me mbështetësit e partisë së Nikolla Gruevskit.

Situata është përshkallëzuar për shkak të zgjedhjes në postin e Kryetarit të Kuvendit të Talat Xhaferit. Ky i fundit është i pari shqiptar që zgjidhet në krye të parlamentit të Republikës së Maqedonisë.

/Veritas.com.al/