Spiunët rusë po synojnë organizatat që përpiqen të zhvillojnë një vaksinë koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe Kanada, kanë paralajmëruar shërbimet e sigurisë.

Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e Mbretërisë së Bashkuar (NCSC) tha se hakerat “thuajse me siguri” funksionuan si “pjesë e shërbimeve të inteligjencës ruse”.

Ai nuk specifikoi se cilat organizata ishin në shënjestër, ose nëse ndonjë informacion ishte vjedhur.

Por ajo tha që kërkimet për vaksinat nuk ishin penguar nga hakerat.

Rusia e ka mohuar përgjegjësinë.

“Ne nuk kemi informacione se kush mund të ketë hakeruar në ndërmarrjet farmaceutike dhe qendrat kërkimore në Britaninë e Madhe. Mund të themi një gjë – Rusia nuk ka asnjë lidhje me këto përpjekje,” tha Dmitry Peskov, zëdhënës i Presidentit Putin, sipas agjencisë së lajmeve Tass.

Një ekspert tha se ishte “e besueshme” që, me gjithë mohimet e Kremlinit, u përfshinë spiunë rusë.

“Ajo që dihet është se në hapësirën në internet, atribuimi është i vështirë, por jo i pamundur,” komentoi Emily Taylor nga grupi i mendimit Chatham House.

“Zakonisht shërbimet e sigurisë janë shumë më të ashpra në gjuhën e tyre nëse mendojnë se ka dyshime.

“Cozy Bear [grupi i emëruar] është implikuar në sulmet kibernetike të së kaluarës dhe ka lënë mjaft gjurmë, dhe ka lidhje mjaft të mira me vetë shtetin rus.”

VERITAS.COM.AL