Podgorica (Mali i Zi) (AFP) – Liderët e opozitës në Mal të Zi u arrestuan të Premten pas një nate dramatike në parlament, kur deputetët e tyre protestuan dhunshëm miratimin e një ligji të diskutueshëm mbi lirinë fetare.

Ligji është bërë një pikë e rëndësishme për tensionet midis qeverisë dhe opozitës pro-serbe e cila është afër Kishës Ortodokse Serbe (SPC), organi kryesor fetar i Malit të Zi.

Kisha është veçanërisht e zemëruar për një klauzolë që i kërkon komuniteteve fetare të provojnë pronësinë e pronave përpara vitit 1918, kur Mali i Zi humbi pavarësinë e tij dhe iu bashkua një mbretërie të udhëhequr nga Serbët, me qëllim që t’i ruajë ato.

Gjatë debatit të tensionuar parlamentar që filloi ditën e enjte dhe zgjati natën, deputetët e opozitës nga Fronti Demokratik kërcënuan se do të shkaktonin trazira nëse miratohej ligji.

Kur ndryshimet që ata propozuan u refuzuan, anëtarët e opozitës u përpoqën të ndiznin një shashke në sallën e parlamentit, të shkatërronin mikrofonat dhe të sulmonin fizikisht politikanë të tjerë, sipas një reporteri të AFP në vendngjarje.

Pas përleshjes, megjithatë, ligji u miratua.

Gjithsej 22 persona përfshirë 17 deputetë fillimisht u arrestuan dhe u shoqëruan jashtë nga asambleja, tha policia në një deklaratë të premten herët.

Të gjithë përveç tre personave, u liruan të Premten në mëngjes, me liderët e opozitës, Milan Knezevic, Andrija Mandiç dhe një tjetër deputet i mbajtur nën akuzat e “sulmit ndaj një zyrtari në kryerjen e detyrave të tij dhe ndalimin e një polici ne kryerjen e detyrave të tij”, tha policia.

– “Krishtlindje e Vështirë” –

Kisha Ortodokse Serbe, e cila drejton qindra manastire dhe kisha mesjetare  me shtrirje tokash me vlerë në të gjithë vendin e vogël, ka akuzuar qeverinë se e ka përdorur ligjin për të përvetësuar trashëgiminë e kishës  dhe të vjedhë trashëgiminë e saj.

Partia qeverisëse e mohon këtë, duke thënë se dëshiron vetëm të zgjidhë të drejtat e pronësisë.

Autoritetet e kishës në Mal të Zi të Premten fajësuan qeverinë për incidentet për të cilat tha se shkaktuan “ndarje dhe urrejtje të paimagjinueshme”.

“Besimtarët ortodoksë janë duke pritur një nga Krishtlindjet më të vështira në historinë e fundit të Malit të Zi”, tha kisha në një festë që shumica e ndjekësve e festojnë në 7 Janar.

Ajo shtoi se policia rrahu një prift dhe dy mbështetës në veri të Malit të Zi kur ju bashkuan një proteste për ligjin, të cilën policia e mohoi si “të pavërtetë”.

Të enjten, priftërinjtë Ortodoksë morën pjesë në një demonstrim kundër legjislacionit në kryeqytetin Podgorica, ku një prani e rëndë policie u vendos kur filloi debati parlamentar.

Ka pasur gjithashtu përpjekje për të bllokuar rrugët në pjesë të tjera të vendit nga mbështetësit e opozitës, raportojnë mediat lokale.

Në deklaratën e saj, Kisha akuzoi Presidentin e Malit të Zi Milo Gjukanoviç për zbatimin e ligjit si pjesë e përpjekjes së tij për të ringjallur Kishën Ortodokse të pavarur të vendit.

Kisha Ortodokse Malazeze deklaroi ndarjen e saj nga ajo Serbe në mesin e viteve 1990, por ajo ende nuk njihet nga shumica e kishave kryesore.

Megjithatë, Presidenti Gjukanoviç ka kërkuar haptas për “rinovim” të kishës Malazeze, duke vendosur tensione me Beogradin dhe me grupet e opozitës pro-Serbe.

Mali i Zi ishte pjesë e ish-Jugosllavisë siç ishte edhe Serbia për gati 90 vjet deri në pavarësinë e saj në 2006, dhe marrëdhëniet midis fqinjëve mbeten të komplikuara.

Gati 72 për qind e popullsisë së Malit të Zi prej 620,000 banoresh ndjekin besimin Ortodoks, kryesisht degën Serbe.

Veritas.com.al/