KURT ZINDULKA

Ambasadori i Amerikës në Mbretërinë e Bashkuar, Woody Johnson, ka sugjeruar që negociatorët Amerikanë dhe Britanikë janë afër sigurimit te një marrëveshje tregtare përpara përfundimit të mandatit të Presidentit Trump.

Të Dielën në mbrëmje, Z. Johnson shkroi në mediat sociale: “Tregtia e lirë midis vendeve tona do të na çojë të gjithëve drejt prosperitetit! Negociatat tona tregtare po bëjnë përparim të madh. Ne do ta bëjmë këtë ”.

Presidenti Trump, nëna e të cilit ishte Skoceze dhe Britanike, ka qenë një mbështetës i flaktë i lëvizjes Brexit që nga viti 2016, dhe me të vërtetë ka premtuar një “marrëveshje të re masive tregtare pas Brexit”.

Shpresat për të siguruar një marrëveshje tregtare midis dy kombeve u zvogëluan me vonesat e vazhdueshme të Brexit si dhe bisedimet tregtare të lëkundura gjatë krizës së koronavirusit Kinez.

Në korrik, Përfaqësuesi i Tregtisë i SHBA Robert Lighthizer tha se do të ishte “pothuajse e pamundur” për Britanikët të siguronin një marrëveshje tregtare të përfunduar me Presidentin Donald Trump para zgjedhjeve në SHBA.

Sidoqoftë, pas nënshkrimit të marrëveshjes së Brexit javën e kaluar, ambasadori Amerikan shënoi një notë optimiste, duke shkruar: “Urime MB dhe BE për arritjen e një marrëveshje Brexit. Kaq shumë mundësi të reja [Britaniko-Amerikane] për tu ndjekur! ”

Javën e kaluar, Robert Lighthizer i tha BBC se administrata shpreson të sigurojë një mini marrëveshje tregtare përpara betimit të Presidentit të Zgjedhur Joe Biden, i cili konsiderohet gjerësisht të jetë anti-britanik ose të paktën anti-Brexit, që prej një kohe të gjatë kundërshtar i lëvizjes pro-sovraniste Brexit.

“Unë jam duke biseduar me [Sekretaren e Tregtisë Ndërkombëtare] Liz Truss, në lidhje me përpjekjen për të arritur një lloj marrëveshjeje … Unë shpresoj se mund të arrijmë një lloj marrëveshjeje nga sa e dini, ne nuk kemi shumë kohë te mbetur ”, tha Lighthizer.

“Ne kemi avantazhin në atë që si SHBA edhe MB – veçanërisht qeveria aktuale e MB – nuk janë subvencionues të mëdhenj, ku disa vende të tjera janë më të prirura të subvencionojnë. Kështu që do të ishte e dobishme nëse mund të arrijmë një lloj marrëveshjeje, ”shtoi ai.

Ndërsa një marrëveshje e plotë e tregtisë së lirë midis dy kombeve do të kërkonte miratimin e Kongresit, Presidenti ka kompetenca të gjera tarifore, që do të thotë se Presidenti Trump mund të jetë në gjendje të dakordesohet me një marrëveshje në të cilën të dy vendet ulin tarifat e tyre.

Levizja do të detyrojë një administratë të Bidenit të rrisë tarifat për Britanikët nëse ata dëshirojnë të përmbysin marrëveshjen, e cila mund të jetë e vështirë të shitet politikisht.

Si Biden dhe Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi kanë kërcënuar të bllokojnë një marrëveshje tregtare me Mbretërinë e Bashkuar nëse largimi i vendit nga Bashkimi Evropian rrezikon të ashtuquajturën marrëveshje për paqen e së Premtes së Mirë në Irlandën e Veriut.

Ndërsa marrëveshja e Kryeministrit Boris Johnson me BE duket se ka qetësuar çdo shqetësim të tillë, mbetet të shihet nëse do të lëkundë opinionin e politikanëve Amerikanë me mendje globaliste

Zoti Biden ka shprehur prej kohësh ndjenjat anti-Brexit, duke thënë në 2018: “Po të isha anëtar i Parlamentit, të kisha qenë një shtetas Britanik, do të kisha votuar kundër largimit”.

“Nga perspektiva e SHBA, interesat e SHBA janë zvogëluar me Britaninë e Madhe që nuk është pjesë integrale e Evropës dhe është në gjendje të influencojë,” pretendoi ai.

Më shqetësuese për perspektivat e një marrëveshje tregtare nën administratën e Biden, një këshilltar kryesor i fushatës së Biden dhe ish ambasador i SHBA në BE, Anthony Gardner, tha përpara zgjedhjeve se nëse zgjidhet Biden do të shpallte një “deklaratë të mbështetjes për Bashkimin Europian”.

“Nëse Biden zgjidhet, unë besoj shpejt, ndoshta ditën e parë, [do të ketë] deklaratë mbështetjeje për Bashkimin Evropian, deklaratë mbështetjeje për integrimin Evropian, deklaratë mbështetjeje në favor të NATO-s, të aleancës trans-Atlantike, e cila është dobësuar për shkak të politikave të kësaj administrate, ”tha Gardner.

VERITAS.COM.AL