OKB
Rama: ‘Ju ndaloni luftën e Zelenski s’do të mbajë fjalën’/ Lavrov, mesazh Sekretarit të Përgjithshëm të OKB pas deklaratës së Ramës në KS
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov i ka shkruar një mesazh sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres ku i kërkon të parandalojë përf...
Lufta verbale në OKB me Rusinë/ Frrok Çupi: Çfarë dëshmoi Rama në fjalimin e tij
Shqipëria për herë të parë drejtoi një takim të nivelit të lartë të Këshillit të Sigurimit të OKB, që pati në fokus agresionin rus në Ukrainë. Në ...
Rama flet nga salla e Këshillit të Sigurimit: Moment krenarie për gjithë shqiptarët
“Një moment krenarie për gjithë shqiptarët”, kështu e përkufizon kryeministri Edi Rama, kryesimin e Këshillit të Sigurimit nga Shqipëria. Në nj...
TRUMP TUND OKB: “E ARDHMJA ËSHTË E PATRIOTËVE, JO E GLOBALISTËVE”
Nga: Lorenzo Vita Donald Trump flet në Asamblenë e Përgjithshme të OKB.Dhe fjalimi i tij është një triumf i mendimit -Trump: një bashkësi infor...
Gjigandografi e Che Guevara-s në selinë e OKB-së. Polemika
"Tmerri" për prezencën e një gjigantografie te udhëheqësit revolucionar argjentinas në selinë e Këshillit për të drejtat e njeriut është shprehur ...
Asambleja e OKB-së miraton paktin e refugjatëve, pa SHBA dhe Hungarinë
Kombet e Bashkuara (SHBA) (AFP) - Asambleja e Përgjithshme e OKB-së të hënën miratoi me shumicë votash një Pakt Global për Refugjatët që synon për...
Kofi Annan, njeriu që firmosi luftën, por ishte kundër luftës në Irak.
Kofi Anan, ish-sekretar i përgjithshëm i OKB-së, vdiq në Zvicër në moshën tetëdhjetë vjeçare. Në vitin 2001 atij ju dha Çmimi Nobel për Paqe Ng...
Kofi Annan, Nobelist për Paqe, ish shefi i OKB, vdes në moshën 80 vjeç.
Kofi Annan, Afrikani i parë me ngjyrë që u bë sekretar i përgjithshëm i Organizatës së  Kombeve të Bashkuara, ka vdekur në moshën 80 vjeç në Zvicë...
Siri: Gratë ‘shfrytëzohen seksualisht për ndihma’ në emër të OKB dhe bamirësisë ndërkombëtare.
Gratë në Siri po shfrytëzohen seksualisht nga burrat për shpërndarjen e ndihmave në emër të OKB dhe organizatave ndërkombëtare bamirëse- sipas BBC...
Sanksionet e fundit të OKB. Koreja e Veriut: Ky është “akt lufte”.
Koreja e Veriut i ka përshkruar sanksionet e fundit të Kombeve të Bashkuara të imponuar ndaj këtij vendi si “akt lufte”. Në një deklaratë të Mi...