Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka mbërritur në Soçi për bisedime me Vladimir Putin, raportojnë mediat shtetërore turke. Erdogan u shoqërua nga një delegacion i madh që përfshinte ministrat e mbrojtjes, të jashtëm, të energjisë dhe financave të Turqisë.

Lideri turk do të mbajë një fjalim të shkurtër përpara takimit, i cili do të pasohet nga një konferencë për shtyp. Turqia është përpjekur të ringjallë një marrëveshje të mbështetur nga OKB-ja që lejonte kalimin e sigurt të grurit nga tre porte ukrainase të Detit të Zi.

Rusia u tërhoq nga marrëveshja në korrik, duke u ankuar se eksportet e saj të ushqimit dhe plehrave u përballën me pengesa.

Marrëveshja u krijua për të zbutur një krizë ushqimore të shkaktuar nga një bllokadë ruse e porteve ukrainase që kishte ngrirë miliona tonë eksporte drithërash në mbarë botën, shumica e saj drejt vendeve në zhvillim.

Turqia, anëtare e NATO-s , shpreson të përdorë marrëveshjen e grurit si bazë për rifillimin e bisedimeve të paqes midis Moskës dhe Kievit.