Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshjen për dokumentet kufitare
“Në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, Serbia është pajtuar që të heqë dokumentet për hyrje-daljet për qytetarët me letërn...
Arrestimi i rusëve në Gramsh/ Ministrat e BE-së mblidhen në Pragë, pritet një qëndrim i unifikuar i Unionit.
Policia shqiptare akuzoi zyrtarisht për spiunazh të dielën dy shtetas rus dhe një ukrainas, të arrestuar më parë për përpjekje për të hyrë në një ...
Kush është ambasadorja e re e KE në Tiranë?
  Christiane Constanze Hohmann (lindur më 10 shtator 1964 në Potsdam) është një diplomate gjermane, e cila ka qenë ambasadore e Republikës Fed...
Kryeministri i Spanjës shpjegon pse vendi i tij nuk e njeh Kosovën
Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, përsëriti në Tiranë se Spanja nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, pasi, sipas tij, “deklaratat e njëa...
Mbështesim Ballkanin Perëndimor në rrugën drejt BE-së/ Pedro Sanchez kryeministri spanjoll
Kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez, gjatë fjalës së tij të mbajtur në takimin me Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, vuri theksin tek rëndësia ...
Në Hungari po rritet mbështetja për Kinën: Radio Europa e Lirë
Nga koha kur kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, është kthyer në pushtet në vitin 2010, Budapesti ka krijuar marrëdhënie më të ngu...
‘Shqipëria e ka vendin e saj nën qiellin e Europës së Bashkuar!’ Mesazhi i Ramës nga sheshi Tiranës.
Kryeministri Edi Rama ka ndarë një mesazh për qytetarët nga sheshi 'Skënderbej' ku po bëhet festa e madhe në kuadër të 100 vjetorit të marrëdhënie...
Këshilltarja e kryeministrit Viktor Orban, jep dorëheqjen pasi e quajti ‘puro nazist’ fjalimin e bosit të vet.
Një anëtare e rrethit të ngushtë të Viktor Orban ka dhënë dorëheqjen pasi kryeministri hungarez foli kundër  "popujve të racave të përzier". Zs...
“Non gratat” e Britanisë së Madhe/ Reagon ambasada: ‘Ky është vetëm fillimi!’
Britania e Madhe njoftoi nisjen e një aksioni të gjerë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, duke ndërmarrë sanksione ndaj 27 personave, mes tyre edhe disa shqiptarë, që ka...
Largohet kryeministri Draghi. Çfarë do të ndodhë në Itali pas tij?
Italia ka hyrë në një periudhë të re pasigurie politike pasi kryeministri Mario Draghi i dorëzoi dorëheqjen presidentit Sergio Mattarella.  Paqën...