G7 mbështet Shqipërinë për integrimin Evropian.
Një mbledhje e shtatë ministrave të vendeve më të zhvilluara në botë, njohur si G7, ka shprehur mbështetjen e pakushtëzuar për integrimin evropian...
Varhelyi e nis ditën në Tiranë me vettingun, ‘Mbështetje e plotë e BE-së!’
 Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e mirë pranë Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, e ka nisur vizitën e tij në Tiranë në takim me a...
Varhelyi i zhgënjyer mbi integrimin në BE: ‘Ky është kapitullim i Unionit!’.
“Nëse ke pushtet dhe nuk e përdor, kjo konsiderohet nga të tjerët si kapitullim, dorëzim i pushtetit tënd dhe i kapaciteteve të tua”....
Amerika e shpalli Sali Berishën “Non Grata”, reagon BE…
Shpallja e Sali Berisha si person “non-grata” nga Amerika është mbështetur në Parlamentin Europian gjatë amendamenteve në lidhje me progres-raport...
Liberation: ‘Lufta e Ukrainës mund të përshpejtojë integrimin e Shqipërisë në BE!’
( Foto e publikuar ne faqen e Liberation) “Procesi i anëtarësimit në Bashkimin Europian të vendit të vogël në bregdetin e Adriatikut mund t...
PE diskuton sot rezolutën, tjetër apel vendeve anëtare: ‘Hapni negociatat me Shqipërinë!’
Parlamenti Europian pritet që të miratojë, në Komitetin e Punëve të Jashtme dhe më pas në seancën plenare, edhe një rezolutë tjetër ku i bëhet thi...
Suedia lë pas ‘neutralitetin’, vendos të aplikojë për anëtarësimin në NATO
Kryesia e Partisë Socialdemokrate në Suedi ka vendosur. Qëllimi i kryeministres Magdalena Andersson është anëtarësimi i Suedisë n...
Macron dhe Le Pen, në cilën pikë ndodhet Dueli për Elysee-në?!
 Presidenti aktual i Francës, Emmanuel Macron, do të kërkojë të ripërsërisë fitoren e tij për kreun e Elysee-së përballë të njëjtës rivale n...
Rama në Europë për afrimin me BE/ Gjermania: ‘Negociatat me Shqipërinë të hapen direkt pas zgjedhjeve në Francë!’
Kryeministri Rama ndodhet në Berlin dhe në takimin me homologun Olaf Scholz pritet të kërkojë hapjen e negociatave Shqipëri-BE. Kryetari i Komitet...
Pesë kryediplomatë të BE-së kërkojnë debat urgjent për Ballkanin
Ministrat e Jashtëm të Austrisë, Sllovenisë, Sllovakisë, Hungarisë dhe Çekisë, i kanë kërkuar shefit të diplomacisë së Bashkimit Evropian, që në m...