Rama dhe Borrell në konferencën e Brukselit. Rama: ‘Jam i lumtur të dëgjoj se Shqipëria ka bërë gjithçka duhet të bënte…’.
Kryeministri Edi Rama ndodhej këtë të hënë, data 1 mars, në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Në një konferencë për...
Sot, Këshilli Stabilizim Asociimit/ ‘Borrell dhe Várhelyi: Praktikisht Shqipëria përmbushi kushtet!’
Në takimin e 11  të Këshillit të Stabilizim Asocimit BE-Shqipëri, ndryshe nga herët e shkuara me përfaqësim në rang ministri, kryeministri Edi...
Italia pa zgjedhje! Eurokrati më i lartë për të formuar qeverinë ‘Teknokratike’ të BE-së në Itali
CHRIS TOMLINSON   Presidenti italian Sergio Mattarella i ka bërë thirrje ish-presidentit të Bankës Qendrore Evropiane (BQE) Mario Dragh...
Kriza në Itali, Mario Draghi pranon postin e Kryeministrit, por ‘me rezerva’.
Pas më shumë se një ore bisede me kreun e shtetit italian Mattarella, Mario Draghi ka pranuar pozicionin e Kryeministrit por me rezervë. Pranim...
Sergio Mattarella, bomba e quirinalistit: “Mandati për Conten i paqartë”. Një emër surprizë në Palazzo Chigi?
ROME/ 26 janar 2021 Kurrë mos thuaj Giuseppe Conte. Fati i Kryeministrit do të vendoset në orët e ardhshme në Quirinale dhe nuk është e sigurt,...
Varhelyi thotë se BE ka nisur lëvizjet për sigurimin e vaksinave për Ballkanin.
Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi, njofton në twitter se Bashkimi Evropian ka nisur lëvizjet për të siguruar vaksinat anti-Covid edhe për...
Pretendimi i ambasadës së Francës/ Rama: ‘Nuk kam sulmuar asnjë aleat!’
Pas pretendimit të Ambasades së Francës në Tiranë se kryeministri Edi Rama kishte sulmuar Francën gjatë mbrëmjes kur ishte i ftuar në emisioni...
Bie Qeveria e Rutte në Hollandë; zgjedhjet e reja në 17 mars.
  Zgjedhjet në Hollandë janë planifikuar tashmë për 17 Mars. Dorëheqja e koalicionit formuar nga katër parti ishte në ajër, pasi kreu i Pa...
CDU zgjedh liderin e ardhshëm, besniku i Merkelit, Armin Laschet, vihet në krye.
Armin Laschet, i njohur si besniku i Merkelit fitoi garën për kryetar të partisë konservatore, CDU. Me 59 vjeçarin Laschet, CDU-ja pritet të vazhd...
“Ndihmë 70 mln euro për vaksinën”, Soreca: ‘BE dhe Shqipëria janë partnerë të privilegjuar!’
Ambasadori i BE-së ne Shqipëri, Luiggi Soreca ka theksuar se ka një bashkëpunim dhe partneritet të privilegjuar mes BE-së dhe Shqipërisë e Bal...