Von der Leyen në fjalimin ‘ç’po ndodh me bllokun’: ‘E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në BE’
Radio Evropa e Lirë/ Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës dhe e ardhmja e këtij rajoni është në Bashkimin Evropian, ka porositur të mërkur...
BE në kundërsens me marrëveshjen ‘Kosovë- Serbi’, nuk e do ‘Jerusalemin’.
Zëdhënësi i BE-së për Politika të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano, ka thënë se sa për hapjen e ambasadës së Kosovës në Jerusalem dhe po ashtu zhve...
Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi: Gati të mbështesim bjellorusët veçanërisht me OSBE-në
Presidenti francez Emmanuel Macron ka propozuar që Brukseli dhe Moska të mund të ndihmojnë në zgjidhjen e krizës politike në Bjellorusi. Ai zh...
BE nuk njeh zgjedhjet presidenciale në Bjellorusi
Bashkimi Europian nuk njeh zgjedhjet presidenciale në Bjellorusi. Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se zgjedhjet nuk ishin as të drejta dhe...
Kriza në Bjellorusi/ KE dhe Von der Leyen mbështesin propozimin e Ramës për zgjidhjen.
Pas presidentit të Këshillit, Charles Michel edhe presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka mbështetur iniciativën e kreut të O...
BE i akordon Shqipërisë 180 mln euro ndihmë financiare për përballimin e pasojave ekonomike nga COVID
Bashkimi Europian i ka akorduar Shqipërisë 180 milionë euro ndihmë financiare për përballimin e pasojave ekonomike shkaktuar nga COVID-19. Me n...
“PS po tenton ndryshime jashtë marrëveshjes”/ Reporteri i Budestagut: I bindur se Rama do ta mbrojë frymën e “5 qershorit”
Christian Schmidt, raporter për Shqipërinë në Grupin Parlamentar CDU/CSU në një reagim në facebook i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama pë...
Italexit! Senatori populist lançon partinë e re për të nxjerrë Italinë nga BE
Nga: Angelo Amante ROME (Reuters) - Një senator i mirënjohur Italian është vendosur të lancojë një lëvizje politike me mision për të nxjerrë It...
Arrihet marrëveshja/ BE miraton paketën me vlerë 750 miliardë euro për rimëkëmbjen e ekonomisë.
Pas 4 netë bisedime intensive, liderët e Bashkimit Evropian kanë miratuar një paketë për rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë Covid-19. Mësohet ...
Bisedimet ‘pa rrugëdalje’ të BE mbi pandeminë u zgjatën deri të Dielën
Udhëheqësit e Bashkimit Evropian të Shtunën përfunduan ditën e tyre të dytë të bisedimeve pa një marrëveshje për një fond masiv stimulimi për të k...