Washington (AFP) – Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi brenda konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll ishte një shkelje e së drejtës ndërkombëtare, tha të mërkurën Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo.

Diplomati më i lartë amerikan megjithatë theksoi se donte të ruante aleancën e vjetër me Arabinë Saudite dhe refuzoi shprehimisht të kritikonte princin e kurorës, Mohammed bin Salman, i cili ka konsoliduar pushtetin.

“Eshtë një gjë e tmerrshme ajo që ndodhi,” i tha Pompeo prezantuesit konservator të talk show-ut  Brian Kilmeade.

“Vrasja, vrasja e Jamal Khashoggit në konsullatën në Turqi dhunon normat e së drejtës ndërkombëtare. Kjo shumë është shumë, shumë e qartë, “tha ai.

Vërejtjet e tij erdhën pasi kryeprokurori i Turqisë tha se Khashoggi, një kritik i pallatit që jetonte në mërgim te vetë-imponuar në periferi te Uashingtonit,eshte mbytur menjehere sapo ka hyre në konsullatën e Stambollit,dhe pastaj trupi i tij eshtë shpërbërë.

Pompeo, i cili nuk u pyet drejtpërsëdrejti për gjetjet turke, tha se Shtetet e Bashkuara “nuk do të mbështeten tek të tjerët”, por do të “zhvilloje modelin tonë të fakteve” bazuar në informacionin që merr.

Pompeo tha javën e kaluar se Shtetet e Bashkuara kishin identifikuar 21 sauditë, vizat e të cilëve do të revokoheshin ose që do të ishin të papërshtatshëm për viza të ardhshme dhe thane se më shumë veprim do te vinte.

Por Presidenti Donald Trump ka përjashtuar veprime të mëdha si përfundimi i shitjes së armëve në mbretërine, blerësi më i madh i huaj i armëve amerikane.

Veritas.com.al/