Nga Vlora ku ka shkuar për të ndjekur nga afër procesin e vaksinimit, Kryeministri Rama ka kritikuar ashpër opozitën dhe Presidentin Meta për sjelljet e tyre të fundit.

Rama tha se këto që ‘po ndodhin çdo ditë me ato turmat e shekullit të kaluar që po mblidhen me 2 gishta do të sjellin rritje të numrit të infektimeve.

“Kjo është e pashmangshme. Urojmë të mos jenë të papërballueshme shifrat”, tha Rama.

I pyetur për sjelljen e Presidentit, Rama tha se Ilir Meta tashmë është kandidat zyrtar i Partisë së tij në Vlorë.

“Vjen i shoqëruar nga subjektet e OFL dhe me gjykatës e Prokurorë që janë nxjerë jashtë nga procesi i vettingut”, tha Rama.

Rama dhe Manastirliu dhanë nga Vlora lajmin se dy ditët e ardhshme do të nisë vaksinimi në grupmoshën +60. Kryeministri u shpreh se pati një ide diabolike siç e quajti ai për të bllokuar vaksinimin me disa javë, duke iu referuar bllokimit të fluturimeve në Rinas por Qeveria ishte e përgatitur.

Nga Vlora, Kryeministri nuk harroi edhe të ironizonte keq Presidentin Metën dhe ‘fiksimin’ e tij për të dhënë sa më shumë dekorata. Rama tha se Meta pritet të dekorojë një floktore.

VERITAS.COM.AL