-Mitch McConnell dhe të tjerët po mbrojnë të drejtën e Trump për të ndjekur të gjitha rrugët ligjore-

Zyrtarët e lartë republikanë po vazhdojnë të mbështesin kërkesën e Presidentit Trump për të sfiduar zgjedhjet presidenciale 2020 përmes rinumërimeve dhe akuzave për mashtrim në votime, disa ditë pasi Fox News dhe media të tjera parashikuan Demokratin Joe Biden si fitues.

Pavarësisht se Biden është projektuar si fitues i shteteve kryesore të luhatshme, duke përfshirë Pensilvaninë dhe Nevada, rezultatet ende nuk janë çertifikuar dhe republikanët, përfshirë udhëheqësin e shumicës së senatit Mitch McConnell, R-Ky., po mbrojnë të drejtën e Trump për të ndjekur të gjitha rrugët ligjore.

“Nëse ndonjë parregullsi e madhe ka ndodhur këtë herë në atë madhësi që do të ndikonte në rezultat, atëherë çdo amerikan duhet të dëshirojë që ato të nxirren në dritë”, tha McConnell në Senatin të hënën. “Nëse demokratët ndihen të sigurt se nuk kanë ndodhur, ata nuk duhet të kenë asnjë arsye të frikësohen nga ndonjë kontroll shtesë. Ne kemi mjetet dhe institucionet që na duhen për të adresuar çdo shqetësim. ”

Po atë ditë, zëvenëspresidenti Mike Pence tha fjalë inkurajuese në një takim në zyrën ceremoniale në ndërtesën e Zyrës Ekzekutive të Eisenhower, në Shtëpinë e Bardhë. Sipas një zyrtari të administratës i cili ishte i pranishëm, zëvendëspresidenti shkaktoi ovacion.

“I tha @VP Team Today,se nuk ka mbaruar derisa të mbarojë.. dhe kjo AIN’T over! ” Pence shkroi në Twitter të hënën “@RealDonaldTrump kurrë nuk ka ndaluar së luftuari për ne dhe ne do të vazhdojmë të luftojmë derisa të numërohet çdo votë ligjore!”

Gjithashtu të hënën, Prokurori i Përgjithshëm William Barr tha në një memo të marrë nga Fox News se prokurorët federalë duhet të ndjekin “akuza thelbësore” të parregullsive të votimit përpara se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 të certifikohen muajin tjetër.

Sidoqoftë, Barr bëri të qartë se pretendimet në lidhje me mashtrimin e votuesve “duhet të trajtohen me shumë kujdes” dhe se “pretendimet spekulative, ato të fantazive ose të pabaza nuk duhet të jenë bazë për fillimin e hetimeve federale”.

Veprimet e Barr u japin prokurorëve mundësinë për të anashkaluar politikën e gjatë DOJ që normalisht do të ndalonte veprime të tilla të hapura përpara se zgjedhjet të certifikohen zyrtarisht. Ai megjithatë tha se hetimet e pohimeve “që nëse janë të vërteta nuk do të ndikonin qartë në rezultatin e zgjedhjeve federale në një shtet individual” duhet të mbahen derisa të certifikohen zgjedhjet.

Gjatë një konference shtypi të Martën, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo nuk e njohu Biden si fitues kur u pyet teksa Departamenti i Shtetit do të fillonte të punonte me ekipin e tranzicionit të Biden.

“Do të ketë një tranzicion të qetë në një administratë të dytë Trump”, tha Pompeo.

“Ne jemi gati, bota po shikon se çfarë po ndodh, ne do të numërojmë të gjitha votat; kur procesi të përfundojë, do të ketë zgjedhës të zgjedhësve, ka një proces,” tha ai. “Kushtetuta e përcakton atë mjaft qartë dhe bota duhet të ketë çdo besim se tranzicioni i nevojshëm për të siguruar që Departamenti i Shtetit është funksional sot, i suksesshëm sot, dhe i suksesshëm me një president i cili është në detyrë më 20 janar një minutë pas mesditës, gjithashtu të suksesshëm. ”

Fushata Trump dhe republikanët e tjerë kanë ngritur një numër procesesh gjyqësore në shtete duke përfshirë Pennsylvania, Michigan, Nevada dhe Georgia. Këto raste kanë përfshirë pretendime duke filluar nga sfidat deri te ndryshimet e bëra në rregullat shtetërore të zgjedhjeve para zgjedhjeve dhe pretendimet se vëzhguesve republikanë të sondazheve u ndalohej të ishin në gjendje të monitoronin siç duhet procesin e numërimit të votave deri te akuzat për mashtrim të votuesve.

Duke iu drejtuar gazetarëve të martën, Biden u pyet se çfarë do të thotë refuzimi i presidentit për të pranuar në vend dhe ai ishte i prerë në përgjigjen e tij.

“Thjesht mendoj se është një siklet, sinqerisht. … Unë mendoj se nuk do të ndihmojë trashëgiminë e presidentit, “tha ai.

Surgati zëvendësues i fushatës së Biden, Chris Coons, D-Del., I tha CNN të martën se disa republikanë i janë afruar privatisht atij për ta uruar Biden ndërsa ishin të shqetësuar për të bërë ndonjë koment publik.

“Ata më telefonojnë për të thënë, ti e di, ‘Urime, të lutem t’ia përcjellësh urimet e mia presidentit të zgjedhur, por nuk mund ta them akoma publikisht,” tha Coons. Ai nuk përmendi ndonjë senator specifik të GOP.

Deri më tani, një pjesë e republikanëve të njohur e kanë njohur Bajden si fitues të zgjedhjeve dhe kanë ofruar urime.

VERITAS.COM.AL