Aktori dhe dramturgu nga Shtetet e Bashkuara, Sam Shepard vdiq në moshën 73 vjeç.

Shepard ka shkruar më shumë se 40 drama dhe ka fituar Çmimin Pulitzer për dramën “Fëmija i Varrosur” në vitin 1979.

Më vonë vazhdoi nominimet i suportuar si aktori më i mirë i Oscar për ”1983’s The Right Stuff’ dhe për pjesëmarrje në filma si ‘Black Hawk Down’ gjithahstu edhe si bashkë-autor në ‘1984’s Paris’, Texas.

Ai vdiq në shtëpinë e tij në Kentucky ditën e enjte- ka konfirmuar familja. Vdekja e Shepard ka ardhur pas një komplikacioni me neuronet motorike, i njohur edhe si sëmundja ALS.

Veritas.com.al/

Sam Shepard starred alongside Ellen Burstyn in 1980 film Resurrection

Sam Shepard

Sam Shepard, Brad Pitt and Casey Affleck