22 Mars (UPI) – Shtëpia e Bardhë deklaroi të premten se shteti islamik eshte mundur 100 për qind në Siri.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders bëri njoftimin për gazetarët në bordin e Air Force One përpara se Presidenti Donald Trump të tregojë një hartë që përshkruan një territor që nuk është më i kontrolluar nga grupi militant.

“Eshte ISIS dhe kjo është ajo që ka tani”, tha ai duke përdorur një emër alternativ për Shtetin Islamik.

Herët këtë muaj, Forcat Demokratike Siriane të mbështetura nga SHBA evakuan rreth 3,000 civilë nga enklava finale e Shtetit Islamik në Baghouz, Siria lindore. SDF njoftoi një sulm final mbi grupin te 10 marsit.

Mustafa Bali, një zëdhënës i SDF, tha se luftimet ishin duke u zhvilluar të premten në Baghouz.

“Luftime të ashpra vazhdojne rreth malit #Baghouz tani për ti dhëne fund çdo mbetjeje të ISIS-it”, ka tweetuar ai.

I ashtuquajturi Kalifati i Shtetit Islamik dikur shtrihej ne rreth 34,000 milje katror në Siri dhe Irak. Shtetet e Bashkuara kryesuan një sulm koalicioni kundër grupit rreth pesë vjet më parë, edhe në dhjetor, ndonëse Trump tha se Shtetet e Bashkuara do të tërhiqnin plotësisht të gjithë anëtarët e shërbimit nga vendi.

Njoftimi u kritikua nga disa ligjvënës dhe disa zyrtarë të administratës, përfshirë sekretarin e mbrojtjes James Mattis,i dorëhequr per arsye te terheqjes.

Në shkurt, inspektori i përgjithshëm i Departamentit të Mbrojtjes paralajmëroi se militantët e Shtetit Islamik mund të rimarrin territorin kyç në Siri, pasi trupat e SHBA të largohen.

“Ndërsa forcat siriane të mbështetura nga SHBA kanë vazhduar luftën për të rimarrë bastionet e mbetura të ISIS në Siri, ISIS mbetet një forcë potente e luftëtarëve të mire-stërvitur dhe të fort-disiplinuar që mund të ngjallen në Siri”, presioni i munguar vazhdon kundër terrorizmit ” tha raporti, duke cituar departamentin. “Sipas DoD, ISIS është ende në gjendje të koordinojë ofensiva dhe kundër-ofensiva, si dhe të veprojë si një rebelim i decentralizuar”.

Veritas.com.al/