Ky ishte sulmi më i egër pas 11 Shtatorit 2001 mbi SHBA- thanë zyrtarët.

Pesë shokë nga Argjentina janë mes të vrarëve nga sulmi me kamion të Martën në New York.

Tetë persona u vranë dhe 11 u plagosën kur një shofer kamioni u sul kundër njerëzve në udhëkryq në  Manhattan.

Një burrë 29 vjeçar, i cili është emigrant Uzbek sipas raportimeve, u qëllua me armë dhe u plagos nga policia sapo la kamionin.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka urdhëruar Departamentin e Sigurisë Kombëtare për të “forcuar masat e kontrollit” pas këtij sulmi.

I dyshuari për sulmin raportohet se pas sulmit kur po linte makinën, ka thërritur me zë të lartë: “Allahu Akbar” (“Zoti është i madh). Zyrtarët thanë se ishte një sulm terrorist, me më shumë viktima që nga sulmet e 11 shtatorit.

Një shënim është gjetur në kamion që i referohet të ashtuquajturit ‘Shteti Islamik’- sipas njesive të zbatimit të ligjit- citon media amerikane.

Veritas.com.al/

 The rented Home Depot truck that ploughed into cyclists on a bike path in New York City

 Saipov, pictured in the street moments before being shot in the stomach by cops

 

 This is the moment police pinned the suspect, named as Sayfullo Saipov, down after he drove the equivalent of 14 blocks, mowing down people using a cycle lane