Etiketa: is_tag

Theresa May nuk pranon që Britania t’i paguajë BE 36 miliardë sterlina
Kryeministrja e Britanisë, Theresa May, ka mohuar se Nbretëria e Bashkuar ka vullnetin për të paguar 36 miliardë sterlina (40 miliardë euro) për 'faturën e divorcit' me BE pasi Parlamenti insistoi...
Mbretëria e Bashkuara dhe Bashkimi Europian nisin raundin e parë të bisedimeve të plota mbi Brexit
Bashkimi Europian dhe Britania dhanë sinjalin e fillimit të sesionit të plotë mbi bisedimet e procesit të ndarjes, në të dy anët, duke zgjidhur lidhjet që i kanë mbajtur për dekada me radhë. Se...
Balanca? 1.3 milionë Europiano- Lindor kanë lëvizur drejt Britanisë. Vetëm 14,000 Brits kanë shkuar në vendet e EE8.
Statistikat zbulojnë se 1.3 milionë qytetarë të Europës Lindore jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar, duke u krahasuar me vetëm 14,100 qytetarë të Mbretërisë së Bashkuar që kanë shkuar në të njëjtat v...
Poll: 70 për qind e Britanikëve akoma mbështet Brexit-in
Një 70 për qind e fortë e publikut Britanik do që qeveria të vazhdojë punën me Brexit, pavarësisht se u duk se rezultati i zgjedhjeve e ktheu popullin ën rrugë nga kërkesa për të lënë Bashkimin Eu...
Para 3 minutash/ Zgjedhjet në Mbretërinë e Bashkuar: Konservatorët humbin maxhorancën
Konservatorët Britanik kanë humbur maxhorancë në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme dhe tani varen nga parlamenti. Me pak vota që kanë mbetur për t'u deklaruar, rezulton se Partia Laburist...
Theresa May pritet të fitojë maxhorancë të ngushtë: 314 nga 650 vende në Parlament
  Pikërisht në  prag të daljes së rezultateve të para, Exit pollet thonë se Theresa May mund të fitojë maxhorancë të ngushtë, rapoton Reuters. Nga 650 vende që ka Parlamenti Britanik, M...
Britani, zgjedhje të përgjithshme: Hapen qendrat e votimit, miliona britanikë shkojnë të votojnë
Qendrat e votimit janë hapur sot në mëngjes dhe votuesit u janë drejtuar qendrave të votimit. Sot zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme në Britani, të konsideruara si më 'krucialet' e dekadave të fu...
Mbretëria e Bashkuar: Kërcënimi terrorist ngrihet në nivelin më të lartë ‘kritik’.
Niveli i kërcënimit nga terrori në Mbretërinë e Bashkuar është ngritur në nivelin më të lartë 'kritik', që do të thotë se mund të kemi sulme të tjera të pritshme, ka thënë Theresa May. Personel...
Komploti i ‘Britanisë së Hapur’ i mbështetur nga Blair kërkon të largojë Parlamentarët pro- Brexit.
(FOTO: Nigel Farage, një nga liderët më të spikatur pro-Brexit)/ E mbështetur nga Tony Blair, ‘Britania e Hapur’ ka përpiluar një ‘listë sulmi’ me 20 anëtarë të parlamentit që mbështesin Brexit...
HISTORIKE/ Dita e parë e plotë e Britanisë pa qymyr që nga Revolucioni Industrial.
Britania kaloi ditën e parë të plotë pa përdorimin e qymyrit për energji elektrike, për herë të parë, që nga Revolucioni Industrial, tha ‘Rrjeti Kombëtar’ i Energjisë. Ekonomati i Energjisë tha...