Etiketa: is_tag

Uraganët ‘mbaruan punë” me Amerikën, më 15 Tetor “Ofelia” godet Britaninë
Nga stuhi tropikale, “Ofelia” është shndërruar në uragan të kategorisë së parë dhe po i drejtohet Europës. Paralajmërimin e lëshon Qendra Kombëtare e Uraganëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikë...
Gjermania duhet t’i paguajë miliarda Polonisë për dëmet e Luftës. Parlamenti Britanik përkrah Poloninë.
Fushata për ta detyruar qeverinë Gjermane për të paguat miliarda- në mos trilionë- euro Polonisë, për dëmet dhe shkatërrimet e shkaktuara gjatë Luftës së Dytë Botërore, ka gjetur edhe një zë të ri...
Pasi Theresa May pësoi fiasko në fjalim, partia e saj hutohet. Kush vjen pas?
Ishte menduar se do të ishte fjalimi që do të shpëtonte lidershipin e Theresa May, por poshtërimi i saj publik para mbledhjes së Partisë Konservatore e ka vënë të ardhmen e saj në dyshim. Dhe, ...
Boris Johnson favorit për kryeministër. “Ta lëmë luanin (BE) të ulërijë” dhe të bëjmë Brexit-in.
Sekretari i Punëve të Jashtme, Johnson, në konferencën e Manchesterit, tha se vendimi për të lënë BE-në ishte një ‘revolucion demokratik’ dhe insistoi se është koha ta lëmë ‘luanin të ulërijë’ dhe...
Fjalimi në Firence i kthehet ‘shpullë fytyrës’ Theresa May, shkruan media gjermane.
Duke cituar 'pasigurinë' rreth Brexit, kompania e këkrimit dhe vlerësimit të krditit Moody's ka reduktuar vlerat e kreditit Birtanik vetëm pak orë pasi Theresa May deklaroi se mund ta mbante vendi...
Theresa May komploton që të mbajë Britaninë në BE edhe dy vjet të tjerë.
Kryeministre Britanike, Theresa May iu adresua liderëve evropian dhe votuesve që nga Firence- një qytet mesjetar- i zgjedhur ndoshta si vend për bashkimin me sipërmarrjet dhe tregun e lirë. Fja...
Lideri Liberal-Demokrat bën thirrje: “Jo qilim të kuq për Trump” në Britani
Lideri liberal demokrat Britanik, Vince Cable ka bërë trhirrje që të anulohet vizita zyrtare e presidentit Donald Trump. Thirrja e dytë e tij është që në Mbretërinë e Bashkuar të mbahet referendum...
Policët plagosen jashtë Pallatit Buckingham
Dy oficerë policie janë plagosur dhe menjëherë një person është arrestuar me thikë në dorë jashtë Pallatit Buckingham. Oficerët dalluan një thikë të madhe në makinën e një burri kur ky ndaloi p...
Britani: Një në tre bebe i lindur në vitin 2016 ka, të paktën, njërin prind të lindur jashtë vendit.
Është rritur numri i të lindurve që, të paktën,  njërin  prind e kanë të lindur jashtë Britanisë; tani numri është mbi një në tre- sipas Zyrës së Statistikave Kombëtare. (ONS). Statistika e re ...
Skandali i vezëve: Rreth 700,000 janë dërguar në Britani.
Duket se Britaninë po e sulmojnë me vezë të helmuara për inat të Brexit, si në luftrat e Mesjetës. Rreth  700,000 vezë janë dërguar në Mbretërinë e Bashkuar nga fermat e Holandës, kryesisht. ...