Etiketa: is_tag

Kryeministri Rama paralajmëron ashpërsimin e masave anticovid. Por ‘vendos Komiteti i Ekspertëve’.
“Komiteti i Ekspretëve do të vendosë. Po diskutojmë disa masa shtesë. Jo që të ndikojnë në ekonomi por që të kenë impakt maksimal në frenimin e përhapjes së virusit” Kjo ka qenë deklarata para...
Shtohen infektimeet Covid/ Manastirliu: ‘Po preken shumë të rinj, 25-35 vjeç…’
Gjatë një konference live me gazetarët, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se është ulur mosha mesatare e të prekurve me COVID-19.  Ajo ka bërë edhe një apel për q...
Rama: Kemi sinjale të arsyeshme se në Shqipëri kanë hyrë variantet e reja të COVID
Kryeministri i vendit Edi Rama në një bashkëbisedim me gazetarët për shëndetësinë deklaroi se ka sinjale të arsyeshme se në vend kanë hyrë variantet e reja të Covid pa specifikuar raste konkrete....
Rama merr dozën e dytë të vaksinës: Brenda shkurtit mbërrijnë mbi 40 mijë dozat e tjera
Kryeministri Edi Rama ka marrë dozën e dytë të vaksinës Pfizer kundër Koronavirusit.  Injektimin Rama e ka marrë nga dozat e mbërritura mbrëmjen e djeshme në Shqipëri nga kompania Pfizer. Gj...
‘Kapiteni Tom’, veterani 100-vjeçar i Luftës së Dytë, që mblodhi miliona për lehtësimin e COVID, shtrohet në spital me COVID
'Captain Tom' është trajtuar për pneumoni gjatë javëve të fundit dhe është testuar pozitivisht javën e kaluar Tom Moore, veterani 100-vjeçar britanik i Luftës së Dytë Botërore, i cili emocionoi...
Covid19/ Mutabioni britanik hyn në Shkup; shënohet viktima e parë.
Dy raste të reja të variantit britanik të coronavirusit janë zbuluar në Maqedoni, ndërsa lajmi u njoftua në “Twitter” nga mjeku Goran Kungulovski nga Laboratori për Gjenetikë dhe Mjekësi të Person...
Infektimi i Piperos pas vaksinimit/ Fico: S’dyshojmë për cilësinë e ‘Pfizer’, ja kur nis prodhimi i anti-trupave
Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, foli mbi vaksinat Pfizer të mbërritura në Shqipëri, pas infektimit të mjekut infeksionist Pëllumb Pipero, 16 ditë pasi e kishte marrë inj...
Moderna, arma për variantet: hipoteza të dozës së tretë të vaksinës
Moderna studion një përforcues me një dozë të tretë kundër varianteve. Testet janë duke u zhvilluar për të verifikuar rritjen e përgjigjes imunitare. Hipotezat e një vaksine ad hoc për variantin b...
Elbasan/ Pedagogu, i infektuar me covid, hidhet nga kati i 7-të i pallatit! Shpëton vetëm me një frakturë në krah
Një ngjarje e rëndë ndodhi dje në mbrëmje në qytetin e Elbasanit, ku një pedagod i Unioversitetit në këtë qytet,  është hedhur nga kati i 7 i pallatit ku banonte. Mësohet se ngjarja ka ndodhur ...
Manastirliu: ‘Vaksinat e para të Covax vijnë në shkurt, nuk kemi asnjë rast të variantit të ri Covid19’.
Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka inspektuar pikën e testimit të shpejtë në qendrën shëndetësore të “Qytetit Studeti”, e cila është një nga gjashtë pikat e kry...