Etiketa: kine

A ta besomjë se lideri koreano- verior Kim Jong- un po viziton Kinën?!
Mediat ndërkombëtaret raportojnë se lideri i Koresë Veriore, Kim Jong- un ka mbërritur në Kinë, në vizitën e parë jashtë shtetit që kur ka marrë drejtimin e vendit në vitin 2011. Burimet kanë k...
Lideri kinez, Xi Jinping shpall “Revolucionin e Tualeteve”.
Lideri kinez, Xi Jinping ka deklaruar se është i nevojshëm një “Revolucion i Tualeteve” në mbarë vendin me qëllim zhvillimin e turizmit në vend dhe mbi të gjitha kualitetin e jetës. “Çështja ‘T...
Media kineze çmon Trump për idenë e “pa ndonjë interes për diplomacinë boshe”.
Media e shtetit komunist publikoi një pjesë të lëvdatave ndaj presidentit Donald Trump për “thuajse aspak interes në luftën e diplomacisë boshe”, të Mërkurën, teksa kryetari i shtetit  Amerikan u ...
Donad Trump në Kinë: Lideri Amerikan zbut tonet me Xi Jinping
Presidenti i Shteteve të Bshkuara ka çmuar bujarinë e liderit kinez, Xi Jinping, duke shënuar një kontrast me kriticizmin e fundit ndaj Kinës mbi pikat e nxehta të Koresë së Veriut dhe tregtisë. ...
Presidenti kinez, Xi, i bëri pritje bujare presidentit amerikan, Trump
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës , Donald Trump ndodhet në Kinë për bisedime që duket se duket se do të dominohen nga tensionet mbi Korenë e Veriut. Ai mbërriti pas një fjalimi të...
Donald Trump çmon presidentin kinez Xi Jinping për “ngjitjen e jashtëzakonshme” të tij.
(FOTO: Të dy liderët janë takuar në Gjermani kësaj vere) Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka uruar liderin kinez Xi Jinping mbi "ngjitjen e jashtëzakonshme" të tij, pas Kongresit të...
Panamaja ndërpret lidhjet me Taivanin në favor të Kinës
Panamaja ka ndërprerë lidhjet e saj diplomatike me Taivanin për të forcuar marrëdhëniet me Kinën, njoftoi BBC. Qeveria panameze deklaroi se njeh politikën e “një Kine të vetme” dhe se e konsideron...
Shtetet e Bashkuara paralajmërojnë Pekinin mbi Ishullin në Detin e Kinës Jugore
Shtetet e Bashkuara nuk do ta pranojnë militarizimin e ishullit të ndërtuar artificialist nga njerëzit në Detin e Kins së Jugut- ka paralajmëruar Sekretari për Mbrojtjen, James Mattis. Duek fol...
Në Azi, Aleati e la vetëm Aleatin; po në Tiranë çfarë po ndodh me Aleatët?!
Nga: L. Skiro/ Ne dinim se sot në Tiranë zhvillohet ngjarja më e madhe politike e Globit... Të gjithë i kanë drejtuar sytë nga Hotel Tirana- godina më e lartë e ndërtuar në gjysmë shekullin e k...
Kina ofron koncesione ndaj Trump për të evituar luftën e tregjeve me Shtetet e Bashkuara.
Raportimet thonë se Kina do të ofrojë dy koncesione ekonomike ndaj administratës së presidentit Donald Trump me shpresë për të mbajtur raporte miqësore me Shtetet e Bashkuara. Financial Times s...
Faqja 3 prej 41234