Etiketa: is_tag

Pse Olaf Scholz po viziton Kinën? Kërkohet një përgjigje si nga bota edhe nga ‘shtepia’ e tij Gjermani.
Kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të shkojë në Pekin këtë javë, duke u bërë kështu lideri i parë i G7 që viziton Kinën që nga fillimi i pandemisë. Ky udhëtim ka ngjallur polemika si në shtëpi ...
Shqipëria i kërkon Rusisë, Britanisë dhe Kinës bllokimin e faqeve që po publikojnë të dhënat pas sulmeve nga Irani! Po postohen sekrete hetimore
Mbyllja e faqeve që publikojnë të dhënat e marra nga sulmi kriminal kibernetik i është kërkuar autoriteteve të Kinës, Britanisë së Madhe dhe Rusisë. Vendimi është marrë nga Gjykata e Tiranës pasi ...
Nancy Pelosi mbërrin në Tajvan pas tensionesh të shumta dhe kërcënimesh nga ana e Pekinit zyrtar.
Kryekongresmenja amerikane, Nancy Pelosi, ka zbritur zyrtarisht në kryeqytetin e Tajvanit, Taipei, në një vizitë historike për një zyrtare të lartë amerikane, pas tensionesh të shumta ...
Rreziku po afron, kjo është aleanca që mund ta shkatërrojë Perëndimin
Rusia, India, Kina, Brazili dhe Afrika e Jugut – është një forum që lejon vendet jashtë ekonomive të zhvilluara perëndimore të krijojnë aleanca për çështjet ekonomike.  Ndërsa bëhet më i madh, ndi...
Gjigandi energjetik i Kinës pezullon projektet në Rusi
 Grupi shtetëror i Kinës “Sinopec” ka pezulluar bisedimet për një investim të madh petrokimik në Rusi.  Ky lajm është raportuar ekskluzivisht nga agjencia e lajmeve “Reuters”. Ndërkaq, a...
OBSH. Kreu Tedros mban pishtarin olimpik në Lojërat e Genocidit në Pekin
FRANCES MARTEL Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus shërbeu si pishtarak në pjesën e fundit të stafetës olimpike në Pekin të premten,...
Përmbytjet: 12 të vdekur në trenin nëntokësor në Zhengzhou dhe mijëra të evakuuar në Kinë
Dymbëdhjetë persona kanë vdekur pasi reshjet rekorde të reshjeve përmbytën tunelet hekurudhore nëntokësore në Kinë, duke lënë pasagjerët të bllokuar në ujërat në rritje. Video e shpërndarë në m...
Evropa ka financuar Wuhanin. Çfarë ndodhi në të vërtetë në Kinë?
Federico Giuliani Wuhan Institute of Virology (WIV), laboratori i vendosur në qytetin kinez ku shpërtheu epiqendra e parë e njohur si Covid-19, ka përfunduar përsëri nën reflektorët. Ose më sak...
Tensionet SHBA-Kinë/ Një burrë nga Singapori pranon se është spiun kinez në SHBA.
Një burrë nga Singapori ka pranuar fajësinë në SHBA se ka punuar si agjent i Kinës Ky është incidenti i fundit në një situatë tensioni në rritje midis Uashingtonit dhe Pekinit. Jun Wei Yeo isht...
Koronavirusi, raporti i shërbimeve sekrete Amerikane për Donald Trump: Italia në krizë. Rreziku kinez
  Shërbimet amerikane të vendosura në Itali i kanë dërguar një raport Donald Trumpit duke sqaruar se situata në Itali është "shumë delikate dhe në ekuilibër të paqëndrueshëm" për sa i përket politi...