Etiketa: kosova

Kosova konsiderohet si vend me “rrezik të lartë” nga terrorizmi, sipas Departamentit të Shtetit
Departamenti Amerikan i Shtetit ka lëshuar një paralajmërim për udhëtimin e qytetarëve të vet në mbarë Evropën për shkak të kërcënimit me sulme terroriste në kontinent. Vetëm brenda vitit të fu...
Moska, si e lexon ‘Shqipërinë e Madhe’? Një mundësi “për konflikt’”, thotë
Moska zyrtare ka vlerësuarse nën ombrellën e NATO-s po minohen themelet e stabilitetit. Kjo vjen pas deklaratave për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë, ...
Kryeministri Rama shpall ‘bashkimin me Kosovën’ në vigjilje të zgjedhjeve
Në një intervistë për portalin amerikan “Politico”, kryeministri  shqiptar tha se ‘nuk do ta përjashtoj’ mundësinë e një bashkimi të  Shqipërisë me Kosovën. Për Kryeministrin Edi Rama, një bash...
Thaçi i Kosovës nuk do t’ia dijë për NATO dhe Amerikë: FSK do të bëhet ushtri moderne
Presidenti Hashim Thaçi ka dhënë përgjigje për shqetësimet e ngritura nga shefi i NATO’s, Jens Stoltenberg, dhe ambasadori i SHBA në Prishtinë, për propozimin për krijimin e Forcave të Armatosura ...
Një grup kriminelësh e administrojnë Kosovën që nga paslufta*.
Veton Surroi/ Publicisti kosovar Veton Surroi thotë për gazetën zvicerane «Neue Zürcher Zeitung» (NZZ) se vetëm një front i gjerë popullor i partive opozitare dhe shoqërisë civile mund t'i kthe...
Mattis: SHBA nuk i ndryshon politikat ndaj Kosovës, NATO do të qëndrojë.
(James Mattis, sekretar i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara).  Sekretari i ri i Mbrojtjes, James Mattis, në një dokument drejtuar Senatit amerikan, ka njoftuar se SHBA nuk do të ndryshojnë poli...
BERISHA, POLITIKANI I VETËM QË FOLI SHQIP PËR KOSOVËN
Nga: Laert Skiro/ Sot në seancë parlamentare, zoti Sali Berisha, deputet, ish kryeministër, ish president i Republikës, e la mënjanë, në një moment, rendin e ditës mbi zgjedhjet elektronike dhe...
Presidenti Thaçi- si Poroshenko: Po na ndajnë si Krimenë!
(FOTO: Hashim Thaçi, presidenti i Kosovës gjatë intervistës)/   Presidenti i Kosovës, ish luftëtar i UÇK, Hashim Thaçi, sot ka dhënë dy intervista “gjeopolitiste” mbi atë që po ndodh me...
Ramush Haradinaj arrestohet në Francë. Reagojnë politikanët shqiptarë
  (FOTO: Ramush Haradinaj me të shoqen në Prishtinë- Foto Arkiv)/ Televizioni evropian Euronews ka raportuar për arrestimin e liderit të AAK-së Ramush Haradinaj. Ai është arrestuar n...
Elida Tahiri njofton se Kosova u bë me kod telefonik: 383
(FOTO: Elida Tahiri, ministre e Dialogut, Kosovë) Zonja Elida Tahiri, ministre për Dialog në qevrinë e Kosovës njoftoi se sot “shteti i Kosovës u bë me kod telefonik ndërkombëtar 383”. Çësht...
Faqja 28 prej 29« E para...1020...2526272829