Etiketa: is_tag

Vdiq “Bilbili i Kosovës” Nexhmije Pagarusha
Nexhmije Pagarusha, bilbili i Kosovës ka ndërruar jetë para pak orësh. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e saj, transmeton Koha.net. Pagarusha vdiq në moshën 86 vjeçare. Nexhmije Pa...
Këta shpresonin ‘6 shkurtin’ pa ‘Zotin’ Trump!
Frrok Çupi/ Presidenti Donald Trump u lirua nga akuzat për shkarkim nga posti, në gjyqin e Senatit në Shtetet e Bashkuara. Tre muaj bota ka mbajtur frymën ‘pro’ dhe ‘kundër’ si në gjyqin e Prom...
Ministrja e Kulturës në Kosovë, sapo emërohet bën gafën rreth Kadaresë
Vlora Dumoshi, ministrja e re e Kulturës Rinisë dhe Sporteve në Kosovë, ka thënë se ka rënë pre e sulme në rrjete sociale. Në një adresë në Tëitter, me emrin e saj, është shpërndarë një lajm ku th...
Kurti në Kosovë nuk ka ‘nga ia mban’, do të bëjë vetë atë që e ka luftuar me bomba
Koment nga Deutsche Welle/ Lëvizja VV e konsideruar deri më tani si radikale e majtë do të bashkëqeverisë në Kosovë me konservatoren-liberale LDK. Për të përmbushur premtimet elektorale dhe për...
Kosovë/ Grenell kërkon heqjen ‘e menjëhershme’ të taksës me Serbinë.
I dërguari special i presidentit të SHBA-së,  Richard Grenell, i ka bërë thirrje qeverisë Kurti që të heqë menjëherë taksat për produktet serbe. "Ne presim që tarifat të hiqen menjëherë," tha G...
I FUNDIT: Ka të papritura me qeverinë e re të Kosovës, Vjosa Osmani nuk pranon postin. A do të ketë kthim pas?
Gjendja që po dukej se po shkonte e qetë drejt seancës së nesërme të Kuvendit të Kosovë ka eskaluar pasdite, njofton Express. Kandidatja për Kryeministre e LDK’së, Vjosa Osmani, është përplasur...
Zyrtarizohet koalicioni LVV-LDK. Përshëndetet nga të jithë kryepolitikanët në Tiranë
Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe ai i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, në një konferencë të përbashkët për media në hollin e Kuvendit të Kosovës, kanë zyrtarizuar arritje...
Kosovë/ LVV kërkon ndihmë. Shtetet e Quintit mohojnë ndërmjetësimin për formimin e qeverisë.
Pasi kanë dështuar disa takime e negociata mes LVV dhe LDK për formimin e qeverisë së re, kryetari i LVV ka deklaruar se ‘këtë punë e bëjnë vetëm të huajt’. Ai iu ka bërë kërkesë vendeve të Quinti...
Kosovë/ Megjithatë, nuk ka sinjale pozitive për koalicion. LDK-ja s’lëshon pè nga kryeparlamentari.
Pak më parë ishte thënë nga kryetari i LDK, Mustafa, se sot, e hënë, mund të arrihet marrëveshja për koalicion me LVV. Por orët e mëvonshme e kanë ndnryshuar këtë pritshmëri. Burime brenda LDK-...
I dërguari i Trump, Grenell/ Në katër ditë arrin dy marrëveshje Kosovë-Serbi.
Vetëm 4 ditë pas arritjes së marrëveshjes për linjën ajrore Prishtinë-Beograd, Kosova dhe Serbia së shpejti mund të rinisin edhe transportin hekurudhor. I dërguari special i Trumpit për dialogu...