Etiketa: is_tag

Serbët bojkotojnë referendumin në votimin për shkarkimin e kryetarëve të komunave
Qytetarët Serbë në veri të Kosovës zgjodhën të bojkotonin referendumin e mbajtur këtë të diel për shkarkimin e 4 kryetarëve të komunave në Mitrovicën e Veriut, Zubin Potok, Leposaviç dhe Zveçan. ...
Rusia dështon në OKB kundër Kosovës, por lëshon akuzën se “luftëtarët e UÇK-së janë banda kriminale!’
Shtetet perëndimore nuk i lejuan diskutimet për fushatën bombarduese të NATO-s kundër Serbisë, në seancën e së hënës së këshillit të sigurisë. Rusia, aleate e ngushtë e Serbisë kishte kërkuar futj...
“Beleri, turpi i Himarës”/ Krahasimi i ish zyrtarit të policisë: Nëse Kurti do kandidonte Radojçiçin, do ta vrisnin!.
Ish drejtori i policisë, Shemsi Prençi deklaroi se Fredi Beleri është turpi i Himarës. Në emisionin “360 gradë’ në ABC News, Prençi u shpreh se nëse kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të ka...
“MVjosa Osmani mbërrin në Samitin për Ukrainën: Njohja e Kosovës do të vijë sapo Ukraina të fitojë luftën.
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbërritur në samitin për Ukrainën që po mbahet në Pallatin e Kongreseve, ku u prit nga kryeministri Edi Rama dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky. Në ...
Seancë e jashtëzakonshme për Kosovën në KS të OKB, të pranishëm Vuçiç dhe Kurti
Serbia i ka dërguar të hënën misionit të Guajanës, që kryeson Këshillin e Sigurimit të OKB-së, kërkesë për mbajtjen e një sesioni të jashtëzakonshëm me fokus situatën në Kosovë.  Në kërkesën e Ser...
Hyn sot në fuqi rregullorja e re e BQK. Ndalohet përdorimi i dinarit serb në Kosovë
Hyn sot (1 shkurt) në fuqi rregullorja që ndalon përdorimin e dinarit serb në Kosovë. Rregullorja e publikuar më 17 janar, njeh monedhën Euro për kryerjen e transaksioneve në Kosovë, ndonëse ko...
Rrezik lufte në Ballkanin Perëndimor/ Raketat ‘Javelin’ në Kosovë, Rusia kritikon SHBA.
Rusia ka reaguar me kritika ndaj Shteteve të Bashkuara për armatosjen e Kosovës, pavarësisht se vetë është furnizuesi më i madh me armë i Serbisë. Zëdhënsja e ministrisë së jashtme, Maria Zakha...
Pas Kosovës, ministri Hasani viziton sot Maqedoninë e Veriut, zbardhet axhenda
Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani, pas Kosovës, do të vizitojë ditën e sotme Maqedoninë e Veriut. Kjo vizitë e ministrit Hasani vjen në kuadër të turit tre ditor rajonal. Ai do ...
Serbia refuzon vizitën e ministrit të Brendshëm të Kosovës në Luginën e Preshevës
Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka bërë me dije se autoritetet serbe i kanë refuzuar vizitën e planifikuar në Luginën e Preshevës. Përmes një postimi në rrjetin social...
KFOR katërfishon prezencën në veri të Kosovës.
Komandanti i KFOR-it, Ozkan Ulutash thotë se kanë katërfishuar numrin e trupave në veri pas agresionit serb të 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ku mbeti i vrarë rreshteri policor Afrim Bunjaku....