Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka caktuar një sërë profesionesh që do të përjashtohen nga rekrutimi me qëllim të nxitjes së përpjekjeve të saj të luftës në Ukrainë.

Punonjësit e IT-së, bankierët dhe gazetarët që punojnë për mediat shtetërore do t’i shpëtojnë “mobilizimit të pjesshëm” të shpallur nga Presidenti Vladimir Putin të mërkurën.

Rreth 300,000 qytetarë përballen me thirrjen si pjesë e aksionit.

Lëvizja ka nxitur një nxitim drejt kufijve, ndërsa të rinjtë përpiqen të ikin për t’i shmangur ligjit.

Duke njoftuar përjashtimet të premten, ministria ruse e mbrojtjes tha se punëdhënësit duhet të përpilojnë një listë të punëtorëve që plotësojnë kriteret dhe ta dorëzojnë atë në zyrat e saj.

Por pranoi se disa sektorë duhej të përjashtoheshin për të “siguruar punën e industrive specifike të teknologjisë së lartë, si dhe të sistemit financiar të Rusisë”.

Disa komentues kanë vërejtur se teksti i dekretit të mobilizimit është lënë i paqartë – duke lejuar që ai të zgjerohet nëse është e nevojshme.

Dhe një paragraf mbetet tërësisht i klasifikuar. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha të premten se kjo i referohej numrit të përgjithshëm të rusëve që mund të rekrutoheshin, për të cilin ai tha se nuk mund të zbulohej.

Më herët, gazeta e pavarur Novaya Gazeta kishte raportuar – duke cituar një burim të paidentifikuar qeveritar – se seksioni i redaktuar lejonte një thirrje deri në një milion njerëz, në vend të 300,000 të raportuarve.

Burrat rusë po vazhdojnë të përpiqen të largohen nga vendi për të shmangur thirrjen nga rekrutuesit për mobilizimin e parë ushtarak të vendit që nga Lufta e Dytë Botërore.

Në jug, në vendkalimin kufitar midis Rusisë dhe Gjeorgjisë janë krijuar radhë të gjata me milje të trafikut.

Disa nga ata që shkojnë në vendin fqinj kanë përdorur biçikleta për të anashkaluar linjat e makinave dhe për të shmangur ndalimin e kalimit në këmbë, me të tjerët që raportojnë pritje deri në 12 orë.

Kur u pyet për luftën, një burrë që nuk donte të përmendej i tha BBC-së se e dinte se po ndodhte, por që deri në deklarimin e zotit Putin për një “mobilizim të pjesshëm”, nuk kishte qenë shqetësimi i tij.

Një student rus, i cili gjithashtu nuk donte të identifikohej, tha se njerëzit ishin zgjuar. “Ata hapën sytë dhe filluan të mendojnë se ku t’i fshehin fëmijët e tyre. Tani njerëzit e kuptojnë se çfarë po ndodh sepse kjo i prek ata drejtpërdrejt,” tha ai.

Një tjetër punonjës i IT tha për BBC se ai ishte kundër luftës, por ishte shumë i frikësuar për të folur kundër saj.

“Nuk dua të rrezikoj jetën time, jetën e familjes sime. Nuk dua të më fusin në paraburgim,” tha ai. “Gjithçka që mund të bëja ishte të merrja një vizë Shengen. Për fat e mora një në maj.”

Gjeorgjia është një nga vendet e pakta fqinje ku rusët mund të hyjnë pa pasur nevojë të aplikojnë për vizë. Rojet kufitare në Finlandën fqinje, e cila ndan një kufi 1,300 km (800 milje) me Rusinë, por kërkon një vizë hyrje, i thanë BBC-së se radhët ishin rritur në pika të ndryshme kalimi.

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.