Etiketa: is_tag

Putin i jep nënshtetësinë ruse Edward Snowden-it
Presidenti i Federatës ruse, Vladimir Putin, i ka dhenë zyrtarisht, nëpërmjet një dekreti presidencial, nënshtetësinë e Rusisë Edward Snowden-it, punonjësit të famshëm në sektorin e inteligjencës ...
Mijëra rusë fillojnë të braktisin Rusinë pas thirrjes së Putinit për mobilizim për luftë
Menjëherë pas vendimit të presidentit rus Vladimir Putin për të shpallur mobilizim e pjesshëm për t’u përballur me humbjet që po pëson në Ukrainë, mijëra rusë që nuk dëshirojnë të vdesin për K...
Putin shpall mobilizimin e pjesshëm, thirren 300 mijë rezervistë për luftë.
Në fjalimin e tij të parë drejtuar kombit rus, që pas fillimit të luftës në Ukrainë, presidenti Vladimir Putin shpalli mobilizm të pjesshëm ushtarak. Putin deklaroi se është shumë e nevojshme për ...
Cila është gazetarja që punon për propagandën e Putinit?
Ambasada e SHBA-së në Tiranë ka publikuar një artikull të Departamentit të Shtetit, ku thuhet se Margarita Simonyan është një nga fytyrat kryesore të propagandës dhe dezinformimit të Presidentit r...
Radhë gjata zie në Moskë: ‘Faleminderit Gorbaçov, ju na dhatë një shans, por ne e humbëm shansin!’.
Qytetaret në Moskë i kanë bërë nderimet e fundit Mikhail Gorbaçovit, liderit të fundit sovjetik që solli përfundimin paqësor të Luftës së Ftohtë. Brenda Sallës me Kolona të Shtëpisë së Unitetit...
Putin pranon krizën: Nuk mund të zhvillohemi të izoluar nga bota
Presidenti rus, Vladimir Putin, ka pranuar se vendi i tij po has probleme të mëdha sa i përket teknologjisë së informacionit për shkak të sanksioneve që Perëndimi i ka vendosur si përgjigje nd...
Putin, Ukraina dhe gabimet e Amerikës/ Intervistë me Kissinger.
Kur ai lindi, Lenini ishte ende gjallë. Kur ishte 29 vjeç, Stalini vdiq. Më pas mosha 39-vjeçare përkoi me kohën kur Nikita Hrushovi vendosi raketa bërthamore në Kubë dhe kur shkoi 45 vjeç, Leoni...
Putin del për herë të parë nga Rusia që prej pushtimit të Ukrainës, takon aleatët
Presidenti rus, Vladimir Putin, doli për herë të parë nga Rusia që prej nisjes së pushtimit të Ukrainës, duke vizituar Turkmenistanin. Në Ashgabat, Putin do të marrë pjesë në një samit dyditor...
Rama në Bruksel: Nuk e dimë si është Putini, por BE-ja nuk duket e shëndetshme
Kryeministri Edi Rama, në konferencën e përbashkët për shtyp me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski, deklaroi se as...
Parada e luftës së humbur.
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin deklaroi gjatë Ditës së Fitores se vendimi për ndërhyrjen e trupave ruse në territorin historik të Donbas-it ishte i duhuri.  Kjo, pasi Rusia gjendej nën një k...