Etiketa: is_tag

Opozita në ‘këpucë’ të qeverisë…
  Frrok Çupi/ Kjo që po them ndodhi sot: Qeveria u krenua në Tiranë pse Këshilli i Europës ka njoftuar opinion pozitiv për negociatat me Shqipërinë. Qeveria vetëm u krenua pak, pjesën tjetër e ...
Demokristianët nuk pranojnë qeveri ‘LGBT’!
Nga: Nard Ndoka, kryetar i PDK/ Qeveria të ulet me këmbë në tokë! Qeveria shqiptare ka braktisur qytetarët e thjeshtë, familjet në nevojë, të papunët, invalidët, pensionistët, infermierët, dokto...
Qeveria urdhëron mosregjistrimin e pronave në bregdet.
Me një urdhër me vlefshmëri ligjore të dyshimtë, qeveria shqiptare urdhëroi "në bllok" zyrat e regjistrimit të pronave të patundshme që të mos regjistrojnë pronat në bregdet, me argumentin se pron...
Timoni vetëm, por delet kush i ruan?…
Frrok Çupi/ Folku i viteve të para me makina në rrugët e atdheut që i lanë ushtritë e huaja austro- hungareze dhe italiane, e sillte imazhin e makinës tek udhëtonte dhe i binte burive “mes deleve” ...
ESSE/ I forti me të fortët, i gjalli me të gjallët…
Nga: Agron Duka Protestojnë fermerët, përgjigja: “Kush ju tha t’i mbillni?!” Protestojnë artistët, përgjigja: “S’dinë çfarë duan”. Protestojnë pedagogët, përgjigja: “Mos më acaroni”. Tre p...
Presidenti Meta, mes qeverisë dhe Universitetit: Sfidat e arsimit kërkojnë pozitivitet, jo arrogancë
Presidenti i Republikës Ilir Meta i pranishëm në analizën vjetore të Kontrollit të Lartë të Shtetit për vitin 2017 në universitetin  “Aleksandër Moisu” në Durrës, ka reaguar në lidhje me situatën ...
Merkel po përballët me negociata të ashpra për koalicionin qeverisës
Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë se anëtarët e partisë së saj janë përballur me negociata të ashpra me Social Demokratët (SPD), derisa janë duke synuar formimin e qeverisë së re,- trans...
Nis një ‘epokë’ e re në ruajtjen e personaliteteve shtetërore: Shtohen makina, roje, fonde dhe zyrtarë
Qeveria ka planifikuar miratimin e 429 vendimeve dhe projektligje gjatë vitit 2018. Gjatë vitit 2018, është planifikuar edhe miratimi i një projektligji dhe 8 projektvendimeve, që synojnë rritj...
Kongresi kalon ligjin, firmos presidenti Trump, merr fund bllokimi i qeverisë së Shteteve të Bashkuara
Bllokimi i qeveris së Shteteve të Bashkaura po merr fund pasi Kongresi votoi për ligjin e financimit të përkohshëm. Lidershipi Demokrat ra dakord që të mbështesë ligjin pasi mori premtimin nga ...
Donald Trump: Bllokimi i Demokratëve, një ‘dhuratë e bukur’ për një- vjetorin e Presidentit.
Presidenti Donald Trump tha me ironi se Demokratët i kishin dhënë një dhuratë politike pasi votuan kundër projekt- ligjit që do të financonte qeverinë, natën e të Premtes. “Ky është një vjetori...