Etiketa: is_tag

Rusia nxirret jashtë Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut
Asambleja e Përgjithshme e OKB-së pezulloi me një votim historik Rusinë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut, në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë. Me 93 vota pro, 24 kund...
Shqipëria në KS: Të presësh Rusinë të thotë të vërtetën është si të presësh Godonë, kurrë nuk do të vijë.
“Të presim Rusinë të thotë të vërtetën, është si të presim Godonë. Kurrë nuk do të vijë”. Ambasadori i përhershëm i Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Ferit Hoxha, ka mbajtur fja...
SHBA dhe Bashkimi Evropian shpallin task-forcën e përbashkët për të reduktuar varësinë e Evropës nga gazi rus
Presidenti Biden dhe Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian, njoftuan të premten në Bruksel se SHBA dhe Bashkimi Evropian do të nisin një grup të përbashkët pune për të ndihmuar Ev...
300 anije me grurë nisen për në BE, ndalohen nga Rusia
Rreth 300 anije që transportojnë grurë për eksport nga Rusia dhe Ukraina në Evropë janë bllokuar në Detin e Zi nga autoritetet ruse. Aktualisht nuk eksportohet më grurë nga portet e Ukrain...
Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtgare për Rusinë, Shqipëria me 5 shtete thërrasin mbledhje urgjente të KS-së
Delegacioni shqiptar, pranë Këshillit të Sigurisë në OKB, ka konfirmuar thirrjen e një mbledhjeje urgjente për agresionin rus kundër Ukrainës.  Kjo, pavarësisht vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare...
Rusët bombardojnë Odesën! 103 fëmijë të vrarë në 21 ditë luftë!
Në ditën e 21 të luftës, Ukraina mbetet pezull mes shpresës për një përparim diplomatik, sot zhvillohen bisedimet e reja, dhe realitetit të bombardimeve ruse. Presidenti ukrainas Zelensky pranoi d...
Kryeministri ukrainas: Ndaloni luftën para se Evropa të digjet!
“Ka ardhur koha për të ndaluar këtë pushtim, përpara se Evropa të digjet”. Kështu ka deklaruar kryeministri ukrainas Denys Smihal në një fjalim të shkurtër video në Këshillin e Evropës. "Në 18 dit...
Joe Biden, së shpejti në Evropë
Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë po diskutojnë në lidhje me udhëtimin e presidentit amerikan, Joe Biden në Evropë – së shpejti. Kjo sipas burimeve të “CNN”.  Ky udhëtim do të vijë pas ...
Rama: Protestat kundër çmimeve i shërbejnë Rusisë! I dimë kush janë ata që u paguajnë autobusët nga rrethet!
"Turp kombëtar" i ka quajtur kryeministri Edi Rama protestat në Tiranë dhe në rrethe që sipas tij i shërbejnë vetëm Rusisë. Në takimin që pati me pensionistë, ku i prezantoi 7 pikat e paketës së R...
Mbështetja e Kinës për pushtimin rus në Ukrainë ka një pikë ku mund të thyhet
Kina ka mbetur kryesisht mbështetëse e Rusisë në mes të pushtimit të vendit të Ukrainës, por kjo mbështetje ka një pikë thyerjeje, sipas një eksperti. "Kina ka nxitur dhe ka mundësuar ... dhe ka ...