Etiketa: is_tag

Zgjedhjet në Serbi: Vuçiq fiton shumicë, Shaip Kamberi bëhet sërish deputet
Partia e presidentit Vuçiq (SNS), sipas rezultateve preliminare, ka fituar 122 mandate, SPS i Ivica Daçiqit 32 mandate, duke e siguar kështu shumicën e nevojshme në Kuvendin e Servisë.  Në ...
Zgjedhjet në Serbi/ Presidenti Vuçiç beson në një fitore të rëndësishme dhe bindëse
Presidenti i Serbisë dhe lideri i Partisë Progresive Serbe, Aleksandër Vuçiç tha se beson në një fitore të rëndësishme dhe bindëse në zgjedhjet e përgjithshme serbe të 3 prillit. “Të gjithë do ...
Aleksandër Vuçiç: Do të lejojmë eksportimin e grurit në Shqipëri! Rama e paralajmëroi dje: ‘Do të bëhet përmes ‘Open Balkan’!’
Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka deklaruar sot se Serbia do ta lejojë eksportimin e grurit me Shqipërinë dhe me vendet e tjera të rajonit, pas vendimit që ishte fillimisht për bllokim të eksp...
Gazeta serbe: Lobistët amerikanë, përfshirë Grenellin, janë paguar nga Serbia 1.3 milionë dollarë
Nga Xhezair Dashi/  Gazeta serbe “Nova.rs” shkruan se për tri vjet lobim në Shtete të Bashkuara të Amerikës, Oda Ekonomike Serbe i ka paguar kompanisë “Yorktown Solutions LLC”, 1.3 milionë ...
Open Balkan në Beograd, me apo pa Zaev
Zoran Zaev nuk do të jetë në takimin e radhës në kuadër të Open Balkan. Edi Rama, po. Zaev do të zëvendësohet nga Nikolla Dimitrov. Gjithçka ka ndodhur në 24 orë dhe asgjë ende nuk është e sigu...
Arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për targat
Nga Dreni Himbeqa/ AP Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka bërë të ditur se është arritur një marrëveshje për targat në mes të Kosovës dhe S...
KFOR-i është gati që të ndërhyjë sot pasdite në Veri të Kosovës
Nga Blerta Ahmeti/ AP Trupat paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë, të njohura si Forca e Kosovës, apo KFOR, janë gati për të intervenuar në Veri të Kosovës, aty ku prej një jave ka mbetur gjith...
Kosova ndalon targat serbe/ Vuçiç thërret me urgjencë Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Kurti: Nuk po ndodh asgjë e jashtëligjshme!
Presidenti i Serbisë, Alesandar Vuçiç ka thirrur në seancë urgjente Këshillin e Sigurisë Kombëtare të martën në orën 10:00. pas vendimit të Kosovës për ndalimin e mjeteve me targa serbe. ...
Grupi Ndërkombëtar i Krizave thotë se zgjidhja mes Kosovës e Serbisë është edhe shkëmbimi i territoreve.
Koment nga 'Radio Evropa e Lirë'.  Janë tri mundësi rreth kompromisit të mundshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, vlerëson Grupi Ndërkombëtar i Krizave (GNK). Këtu përfshihet njohja e Kosovës nga...
Merret vendimi: Shqiptarët mund të udhëtojnë drejt Serbisë vetëm me kartë identiteti
Këtë të enjte Qeveria e Serbisë miratoi vendimin që u mundëson qytetarëve të Republikës së Shqipërisë që të hyjnë në territorin serbë pa pasaportë. Qytetarët shqiptarë do të mund të hyjnë në Se...