Etiketa: shba

Plani i ri me diplomatët e vjetër – Strategjia e Administratës Biden për Ballkanin
Nga Lirim Mehmetaj 11 vjet pas largimit nga jeta aktive si diplomat dhe gjetjen e rehatisë mes studentësh në Universitetin e Columbia-s duke ligjëruar për Marrëdhëniet Ndërkombëtare, ...
Alarmi i Biden: “Një meteorit po godet ekonominë amerikane”
Nga: Roberto Fabbri Një betejë e hapur mes Presidentit Joe Biden dhe opozitës republikane. Biden përdori një gjuhë shumë agresive pasi udhëheqësi i Senatit Republikan Mitch McConnell e bëri të ...
Biseda Biden- Ursula von der Leyen/ Biden mbështet procesin e pranimit të Ballkanit Perëndimor në BE
Nga Klevis Hoxhaj/ AP Presidenti i Shteteve të Bashkuara (SHBA), Joe Biden, ka theksuar mbështetjen e Shtëpisë së Bardhë për vijimin e procesit të pranimit të shteteve të Ballkanit Perëndim...
Basha deklaron se ‘puna e Berishës nu ka kthim’. Po të mos e përjashtonim do të cënonim aleancën me SHBA.
Vendimi për përjashtimin e Sali Berishës për kryedemokratin Lulzim Basha nuk ka kthim pas. Basha theksoi se aleanca dhe partneriteti i PD me SHBA nuk mund të cenohet dhe se është gjithmonë në punë...
Amerika në krah të Ramë, Shqipëria në BE brenda vitit 2021
SHBA mbështet integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. Amerika ka vlerësuar Qeverinë dhe punën e kryeministrit Rama për reformën në Drejtësi. "Në emër të Shteteve të Bashkuara përforcoj mbë...
Berisha “non grata” edhe në BE! Kërkesa e eurodeputetëve për të ndjekur praktikën e SHBA
Eurodeputetja Viola von Cramon raportuese për Kosovën ka propozuar në mbledhjen e Komitetit të jashtëm të parlamentit Europian, në diskutimin për luftën kundër krimit të organizuar në Ballkanin pe...
Ambasada ndan mesazhin e Blinken: ‘SHBA vendosin demokracinë dhe të drejtat e njeriut në qendër të politikës së jashtme!’
15 shtatori shënon Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë. Kjo datë është përcaktuar në vitin 2007, me rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, e cila inkurajon qeveritë që të...
Sot, 20 vjet nga sulmet terroriste në SHBA. Si përjetohet në Shqipoëri.
Shtetet e Bashkuara, por edhe mbarë bota përkujtojnë sot 20-vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001.  Edhe Kryeministri Edi Rama ka dhënë një mesazh përkujtimor në 20-vjetorin e ...
SHBA: PD u nda nga e kaluara për të ndërtuar të ardhmen! Vendimi i Bashës meriton respekt, forcojmë marrëdhëniet
Përjashtimi i Sali Berrishes nga grupi parlamentar i deputetëve, për Shtetet e Bashkuara të Amerikës është një tregues se PD po shkëputet nga e kaluara për të ndërtuar të ardhmen e saj, prandaj th...
Politika amerikane ndaj Shqipërisë nuk ndryshon. Escobar: ‘Amerika pret mbledhjen e parë të Parlamentit’.
Largimi i Matthew Palmer dhe ardhja e Gabriel Escobar, në krye byrosë të Euroazisë në DASH, nuk ndryshon asgjë në politikat e ndjekura deri tani nga qeveria amerikane për Shqipërinë. Shtetet ...
Faqja 5 prej 92« E para...34567...102030...E fundit »