Etiketa: shba

5 të vdekur dhe mbi 40 të plagosur/ Makina futet mes turmës në paradën e Wisconsin
Pesë persona kanë humbur jetën dhe mbi 40 të tjerë janë plagosur, pasi një makinë është futur mes turmës në Wisconsin, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Nga pamjet e postuara në mediat so...
Pritet tërmet i madh, Berisha do të presë lidhjet me SHBA: “Yuri Kim nuk do të shkelë kurrë në zyrën time, Sorosin do e shpall “non grata”
Në fjalën e mbajtur sot në foltoren e organizuar nga Lidhja e Gruas, Sali Berisha reagoi ndaj deklaratave të ambasadores Yuri Kim, duke u shprehur se kjo e fundit nuk do të shkelë kurrë në zyrën e...
Gazeta serbe: Lobistët amerikanë, përfshirë Grenellin, janë paguar nga Serbia 1.3 milionë dollarë
Nga Xhezair Dashi/  Gazeta serbe “Nova.rs” shkruan se për tri vjet lobim në Shtete të Bashkuara të Amerikës, Oda Ekonomike Serbe i ka paguar kompanisë “Yorktown Solutions LLC”, 1.3 milionë ...
Blinken letër Xhaçkës: ‘Shtetet e Bashkuara vlerëson thellësisht marrëdhëniet e ngushta me Shqipërinë!’
“E dashur zonja ministre. Në emër të Departamentit të Shtetit, dëshiroj t’i shpreh mirënjohjen tonë më të thellë Republikës së Shqipërisë që ishte vendi i parë që ofroi një “parajsë të sigurt” për...
75 vjet më parë përzunë Amerikën, çelet ekspozita. Yuri Kim: ‘Pavarësisht se çfarë mund të ndodhë brenda ose jashtë Shqipërisë, pozita e SHBA nuk lëkundët!’
‘Në emër të Amerikës’, kështu titullohet ekspozita e hapur në sheshin ‘Skëndërbej’ në kuadër të 75-vjetorit të largimit të misionit amerikan nga diktatura komuniste. E pranishme në çeljen e ekspoz...
Shefi i sigurisë ruse takohet me drejtorin e CIA-s: Moskë
Nikolai Patrushev, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Kremlinit, të martën e 2 nëntorit u takua me drejtorin e CIA-s, William Burns, në Moskë. Në tryezën e diskutimeve ishin marrëdhëniet Sht...
Shtetet e Bashkuara mbështet nismën ‘Ballkani i Hapur’!
Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit, Gabriel Escobar e bëri të qartë përkushtimin e administratës Biden ndaj Ballkanit Perëndimor gjatë dëshmisë së tij mbi angazhimin e Shteteve të Bashkuara në r...
BE-SHBA: Hapni negociatat me Shqipërinë
Bashkimi Evropian dhe SHBA-të, qëndrimin mbi Shqipërinë e kanë shumë të qartë: Negociatat duhet të hapen për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Pas takimit midis Sekretarit të Shtetit, Antony ...
Ballkani Perëndimor/ SHBA-BE me deklaratë të përbashkët: Të mos ketë më asnjë vonesë për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
"Të hapen pa asnjë vonesë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut". Një ditë pas publikimit të raportit të progresit të Komisionit Europian apeli vjen i fortë edhe nga Shtetet e Bashkuara...
Amerika pikas bombën rreth Foltores
Frrok Çupi Gjithë ‘Siguria’ e vendit ka hyrë në Foltoren e Berishës. Kjo është bomba. Amerika e pikasi dita ditës; tani ndodhemi para ngjarjes që nuk ka ndodhur në asnjë tribunë politike qof...
Faqja 4 prej 92« E para...23456...102030...E fundit »