Etiketa: shba

Qeveria amerikane mbështet policinë shqiptare
Qeveria e SHBA vazhdon mbështetjen ndaj Policisë shqiptare përmes programit EXBS. Në Portin e Durrësit sot u zhvillua e dhurimit të disa pajisjeve dhe mjeteve në ndihmë të punës së Policisë Kufita...
​ Shtetet e Bashkuara nuk përjashton ndërhyrjen ushtarake në Korenë e Veriut.
    “Durimi dhe loja tërhiq e mos e këput e Shteteve të Bashkuara me Korenë e Veriut ka sosur!”. Me këto fjalë komentoi përshkallëzimin e tensioneve me vendin komunist, kryediplomat...
Scoop: Trump do të presë Xi në Mar-a-Lago
Presidenti Donald  Trumpka bërë plan që të ketë si mysafir Presidentin e Kinës Xi Jinping në “pjatën e artë” në resorin e tij Mar-a-Lago në Florida. Zoti Trump ka planifikuar që homologun  tij kin...
Premtimi i Trump: Në muajin shkurt u shtuan 235,000 vende pune
Tregu i punës ka nisur të flasë me zë të fortë. Punësimi në vend u rrit në shkurt edhe me 235,000 vende të reja pune, ndërsa shkalla e papunësisë u ul edhe 4.7 për qind- sipas Zyrës së Statisti...
Donald Trump emëron Richard Grenell si ambasador i SHBA në NATO.
Siopas një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë që nuk u identifikua dhe foli për Bloomberg News, Presidenti Trump do të emërojë Richard Grenell që të shërbejë sia ambasador i Shteteve të Bashkuara në NA...
Parlamenti Europian lufton kundër emërimit të Ted Malloch si Ambasador i SHBA
(FOTO: Ted Malloch)/ Zyrtarët Europian po shënojnë një fushatë të paprecedentë për bllokimin e emërimit të supozuar të Ted Malloch si ambasador i Shteteve të Bashkuara në Bashkimin Europian (BE...
Shtetet e Bashkuara sot me vëmendje në Tiranë. Kush është Dana Rohrabacher?!
(FOTO: Dana Rohrabacher, kongresmen)/  Me gjithë thëniet konspiracioniste të përhapura me qëllim të keq pas fitores së Trump, sikur Amerika nuk e ka ë vëmendjen në Ballkan e në Shqipëri, e vërt...
Kina shumë e kënaqur me bisedën “ekstremisht të përzemërt” Trump-Xi .
Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump ka afirmuar te homologu i tij në Kinë ,  Xi Jinping, mbështetjen e tij për politikën “Një Kinë, kur kanë folur në telefon, një bisedë që Shtëpia e B...
SENATI KONFIRMON SESSIONS SI PROKUROR I PËRGJITHSHËM, DËSHTOJNË DEMS
  (FOTO: Betohet Jeff Sessions, Prokuror i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara)/ Senati i SHBA votoi  Senatorin Jeff Sessions, R-Ala., si Prokurorin e Përgjithshëm të SHBA me 52 vota p...
Nikki Haley, ambasadore e SHBA, kundër Trump për largimin nga Kombet e Bashkuara
-Ambasadorja e re nuk bie dakord me disa në Kongres, Trump- Me disa pjesëtarë të Kongresit që kërkojnë largimin e SHBA nga Kombet e Bashkuara dhe me presidentin Trump që shpall shkurtime në kua...
Faqja 92 prej 97« E para...102030...9091929394...E fundit »