Etiketa: shba

Opozita kërkon nga Shtetet e Bashkuara ‘jo vizë hyrëse’ për Edi Ramën në Amerikë. Pse?
Kryetari i Opozitës, Lulzim Basha, në fjalimin e mbajtur sot në Çadrën e Lirisë, i ka bërë thirrje ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Tiranë që ‘të heqë vizën’ hyrëse të Edi Ramës për në Shte...
Shtetet e Bashkuara hedh “nënën e bombave”, për herë të parë në Afganistan.
Sot e Enjte, Shtetet e Bashkuara të Amerikës në sulmin në Afganistan ka hedhur deri më tash bombën më të madhe jo bërthamore, GBU-43, e njohur si “nëna e të gjitha bombave” (MOAB- Mother of all bo...
Gjykatësi Neil Gorsuch betohet në Shtëpinë e Bardhë. Triumf i Trump.
Neil Gorsuch është betuar si anëtar i Gjykatës Supreme të Shteteve të Bashkuara pak pas orës 11am të hënën në Kopshtin e Trëndafilave të Shtëpisë së Bardhë. Gjykatësi Anthony Kennedy, nën të ci...
Bota mbi sulmin/ Putin thotë se sulmet thyejnë ligjin ndërkombëtar.
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka reaguar pas sulmeve ajrore të SHBA-së kundër Sirisë, gjegjësisht bazave ushtarake të ushtrisë siriane. Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se sulmet...
B0ta mbi sulmet/ Britania dhe Australia mbështesin sulmet ajrore të SHBA-së në Siri
  Një zëdhënëse e qeverisë e Britanisë së Madhe dhe kryeministri i Australisë mbështesin sulmet ajrore që SHBA-ja i ka filluar në Siri kundër bazës ushtarake siriane. Presidenti i SHBA-së ...
Juncker i BE- në aventurë: “Do të ndaj Amerikën” pjesë- pjesë!.
(FOTO: Jean- Claude Junker duke folur në Konferencën e PPE, Maltë)/ Sipas agjencisë Association Press (AP), Presidenti  i Komisionit Evropian, Jean-Claud Juncker,  deklaroi të enjten se preside...
Bie “fake news” se administrata e Trump “nuk mbështet” protestën e Tiranës. “Kemi mbështetje!’- thotë Basha.
“Kemi marrë mbështetje totale në Uashington dhe këtë mbështetje e përkthejmë në këtë aksion politik që ka vetëm një synim, Shqipërinë e standardit evropian. Nuk do të ketë asnjë tërheqje”. Kjo ish...
Andis Harasani bën ironi me lajmin se Donald Trump “nuk do zgjedhje të lira”
Televizioni “Top Channel” transmetoi në edicionin e mbrëmjes se Presidenti i SHBA, Donald Trump, nuk mbështet protestën e opozitës. Televizioni i referohej prononcimit të një zëdhënësi të ambas...
Grusht shteti në Ambasadën e SHBA në Tiranë: “Trump nuk ka njoftuar se kërkon zgjedhje të lira”
  Televizioni Top Channel iu drejtua ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Tiranë dhe e pyeti se në çadër zoti Basha duket se pretendon se ka mbështetjen e administratës Trump për protestë...
Të martën, më 22 Mars, Lulzim Basha viziton zyrtarisht Shtetet e Bashkuara
( FOTO: Senatori  Republikan, Ted Cruz dhe Lulzim Basha në Washington)/  Nga burime brenda Opozitës, mësohet se kryetari i Partisë Demokratike, me 22 Mars, e hënë, nis vizitë zyrtare në Shtetet...
Faqja 91 prej 97« E para...102030...8990919293...E fundit »