Etiketa: is_tag

Shqipëria dhe Mali i Zi janë më shumë sesa fqinj, kemi afrimitet vëllazëror: Edi Rama
Kryeministri Edi Rama deklaroi nga Podgorica se Shqipëria dhe Mali i Zi janë më shumë se dy vende fqinje, ndaj dhe bashkëpunimi mes dy vendeve duhet të rritetet akoma. Rama mes të tjerash tha s...
Shqipëri – Mali i Zi, në Podgoricë, mes dy qeverive, nënshkruhen 11 marrëveshje bashkëpunimi
Në kuadër të mbledhjes së dytë të përbashkët midis qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Malit të Zi u nënshkruan disa marrëveshje bashkëpunimi, mes të cilave Deklarata e Përbashkët...
Ditë zie në nderim të viktimave të tërmetit në Turqi e Siri. Presidenti kujton ndihmën e Turqisë ndaj Shqipërisë.
Në këtë ditë zie kombëtare, le të bashkojmë lutjet tona dhe të shprehim solidaritetin me familjet që po përballen me tragjedinë e tërmetit në kufirin turko-sirian.   Ishte...
Sulmet kibernetike të Iranit kundër Shqipërisë, SHBA krah/ Yuri Kim: Janë 50 mln dollarë në mbështetje të kësaj lufte.
Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, e pranishme në Konferencën “Sfidat e sigurisë kibernetike në Shqipëri” garantoi se SHBA do vijojë të mbështesë vendin tonë në përballimin e sulmeve kib...
Shqipëria u zgjat dorën e ndihmës Turqisë dhe Sirisë pas tragjedisë së tërmetit
Shqipëria do të jetë gati të ndihmojë Turqinë dhe Sirinë pas tërmetit shkatërrues të rënë në kufirin mes dy vendeve në orët e para të mëngjesit të 6 shkurtit, ku të paktën 500 persona janë gjetur ...
Edhe 6 tërmete në Shqipëri, brenda 12 orësh.
Një tërmet i radhës i magnitudës 3.0 i shkallës Rihter është regjistruar në Shqipëri, i gjashti brenda 12 orëve të fundit dhe i radhës në një seri lëkundjesh tektonike, të cilat kanë nisur prej mb...
Shqipëria do të bashkëpunojë me Italinë kundër krimit kibernetik.
Ministri i Brendshëm në Republikën e Shqipërisë, Bledi Çuçi, gjatë vizitës zyrtare që zhvilloi në Romë, vizitoi Qendrën Kombëtare Kundër Krimit Kibernetik për Infrastrukturën Kritike të Italisë. ...
Shqipëria hap ambasadë në Ukrainë pas 30 vjet dhe i uron triumf ndaj Rusisë
Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, njoftoi ngritjen e përfaqësimit tonë diplomatik në Ukrainë, me hapjen e ambasadës së Shqipërisë në vendin që prej afro një viti është nën sulmin e Rusisë. ...
Moska kërkon spiunen ruse të Gramshit, por Timofeeva refuzon ekstradimin drejt vendit të saj
Rusia ka kërkuar ekstradimin e shtetases së saj, Svetlana Timofeeva, e cila aktualisht është e paraburgosur nën masën e sigurimit “Arrest në burg”, pasi incidentit të ndodhur vitin e kaluar në...
Sa foshnjë 1 vjeç janë vaksinuar? Shqipëria, në vendin e dytë për rajonin e Evropës dhe Azisë Qendrore
Imunizimi kundër difterisë, tetanozit dhe pertusisit tek fëmijët nën moshën 1 vjeç, e rendit Shqipërinë të dytën në rajonin e Evropës dhe Azisë Qendrore, me 98% të foshnjave, të cilat i kanë marrë...