Etiketa: is_tag

Nga lufta kundër terrorizmit tek negociatat/ Kancelari austriak zbulon bisedën me Ramën
Kancelari austriak Sebastian Kurz njofton se ka zhvilluar një takim online me kryeministrin Edi Rama. Zotiu Kurz bën me dije se ata kanë biseduar mbi luftën e përbashkët kundër terrorizmit dhe ...
Greqia shtyn deri më 30 nëntor masat kufizuese me Shqipërinë
Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se duke marrë shkas nga të dhënat e fundit epidemiologjike, qeveria greke ka vendosur t’i shtyjë deri më 30 nëntor masat kufizuese me Shqipërinë....
A kishte burgje UÇK në Shqipëri? Do të ngrihet Komision i Posaçëm Parlamentar, propozon Balla
Aktakuzat ndaj një pjese të kupolës drejtuese të UÇK-s, riaktivizuan,  pretendimin e ekzistencës së burgjeve të kësaj ushtrie në territorin shqiptarë.  Nga një burim në Kuvendin e Shqipërisë ...
Moody’s: “Shqipëria ka bërë progres, perspektiva “e qëndrueshme”
Agjencia Ndërkombëtare e Vlerësimit Moody’s konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B1”, si dhe me perspektivën “e qëndrueshme”. Sipas Moody’s, pandemia e koronavirusit ka prekur Shqipërinë...
SHBA dërgon 8 mijë trupa ushtarake në Shqipëri në fillim të 2021
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të dërgojnë në fillim të vitit të ardhshëm në Shqipëri 8 mijë trupa ushtarake, që do të dislokohen në disa reparte të vendit. Pikërisht kur zhvillo...
Çështja e detit me Greqinë/ Rama thotë publikisht zgjidhjen do ta trajtojmë në instancat ndërkombëtare, vendosim pikat mbi “i”
Kryeministri Edi Rama foli dhe dha përgjigjen troç për çështjen e detit. Palët do t’i drejtohen instancave ndërkombëtare. kështu çështja e shumë përfolur e detit tha kryeministri do të marrë zgj...
Suedia: Shqipëria ka mbështetje të plotë në hyrjen në BE/ Ann Linde viziton Tiranën.
Ministrja e Punëve të Jashtme e Suedisë, Ann Linde është mirëpritur ditën e sotme nga kryeministri Edi Rama. Në fjalën e saj hyrëse ajo theksoi se Suedia e mbështet plotësisht Shqipërinë në anë...
Komisioneri Varhelyi: Shqipëria ka përparuar në objektivat për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me BE, gati për konferencën e parë ndërqeveritare
Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Olivér Várhelyi, deklaroi sot se Shqipëria ka përparuar në objektivat për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Bashkimin Europian dhe është bërë gati për...
Memorandumi i bashkëpunimit SHBA- Shqipëri. Ky është i pari pas vitit 1992; çfarë ishte ky hendek që në 1992?!
  Shqipëria dhe SHBA kanë nënshkruar në Tiranë një memorandum për bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve. Teksa ndodhej në një vizitë zyrtare nënsekretari i  SHBA-së për Zhvillimin Ekonomik, En...
Nënsekretari Krach: Skavica projekt historik, do të sjellë energji të pastër në Shqipëri!
Nënsekretari i Shtetit të SHBA për Zhvillimin Ekonomik, Energjinë dhe Mjedisin ka mbërritur në Tiranë Keith Krach ka nënshkruar marrëveshjen për ndërtimin e HEC-it të Skavicës. Në fjalën e tij ...