Etiketa: is_tag

Dendias nis vizitën në Shqipëri, takohet me kreun e Omonias.
Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, nisi vizitën njëditore në vendin tonë, duke takuar fillimisht përfaqësues të pakicës greke në Himarë. Në një postim në T...
Pse vjen sot në Tiranë kryediplomati i Greqisë, Nikos Dendias? Në tryezë mungon vetëm ‘deti’.
Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias, sot më 23 maj do të vizitojë Shqipërinë.  Ai do të zhvillojë një sërë takimesh kryesisht me zyrtarët më të lartë shqiptarë – ...
Presidenti i KE, Michel: Shqipëria, partner shumë i besueshëm. Negociatat me Shqipërinë të hapen një orë e më parë.
Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, e ka vlerësuar Shqipërinë maksimalisht për partneritetin me Bashkimin Evropian dhe ka theksuar se negociatat me Tiranën, duhet të hapen një orë e m...
Kancelari Gjerman, Scholz, do të vizitojë Shqipërinë
Kancelari gjerman Olaf Scholz ka njoftuar se do të vizitojë vendet kandidate në Ballkanin Perëndimor muajin e ardhshëm përpara samitit të 30 majit të BE-së që do të shqyrtojë situatën në Ukrainë d...
Gjermania: Të nisim negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
   Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock tha se duhet të nisin negociatat e vonuara të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE.  Ajo theksoi se...
100 vjet marrëdhënie Shqipëri- SHBA/ Yuri Kim zbulon dy marrëveshjet energjetike për Shqipërinë
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim deklaroi se SHBA nuk mund të kishte kërkuar një mik më të mirë se Shqipëria, në aktivitetin e organizuar për 100 vjetorin e marrëdhë...
Shqipëri-SHBA/ Nënshkruhet memorandumi për furnizimin me gaz
 Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, mëngjesin e 16 majit njoftoi se me SHBA-të u nënshkrua një memorandum mirëkuptimi për furnizimin me gaz përmes Terminalit të Ri, ...
Zelensky i drejtohet popullit shqiptar: Mirënjohës për rolin në OKB! Mbështetja juaj, na kujton Nënë Terezën!
Mirënjohje për rolin e Shqipërisë në Kombet e Bashkuara përcolli Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky në mesazhin e tij para ligjvënësve shqiptarë, nëpërmjet një video call. Ai tha se mbështetj...
SHBA mbështet Ballkanin e Hapur! Rama në takim me Donfried.
Kryeministri Edi Rama ka zbardhur detaje nga takimi me ndihmës/Sekretaren Amerikane të Shtetit për Evropën dhe Euro-Azinë, Karen Donfried. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Rama shkruan...
Tirana dhe Shkupi të pandara për negociatat, thotë BE… deri në qershor
 Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se pozicioni i tanishëm i Shqipërisë është në mënyrë të padiskutueshme i njehsuar me atë të Komisionit Evropian dhe të Këshillit të Evropës, sa i përket r...