Etiketa: is_tag

Akademiku Rexhep Qosja: ‘Besoj se gabimin ndaj nesh BE do ta korrigjojë!’
Nga Jonida Hitoveizi/ Akademiku Rexhep Qosja ka folur për dritare.net lidhur me aktualitetin në dy vendet, Shqipëri dhe Kosovë, ku thekson se dy liderët, Edi Rama e Albin Kurit në emër të ndrys...
Holanda ndryshon qëndrim. Blok: ‘Mbështesim Shqipërinë për negociatat!’
Pas refuzimit të çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,  Holanda deklaron se do të mbështetë përpjekjet e Tiranës. Pas shtyrjes së vendimit për hapjen e negociatave për S...
Shqipëria pjesë e Koalicionit të Sigurisë Ndërkombëtare Detare
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës përmes një njoftimi në Facebook i ka uruar mirëseardhjen Shqipërisë si pjesëtari më i ri i Koalicionit të Sigurisë Ndërkombëtare Detare. Sipas Ambas...
Teatri Rus me refuzimin e BE doli në skenë para kohe
Koment/ Vetëm aktorë diletantë, që nuk e ndjekin mirë lojën teatrale, mund të bëjnë skandalin që të shfaqen para spektatorëve para se t’u vijë roli i tyre. A e imagjinoni sa e pështirë do të ishte...
Takim 55-minutësh mes Ramës dhe Mitsotakis. Diskutohet kufiri detar dhe minoriteti grek.
Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis kishte dalë të priste personalisht homologun e tij shqiptar Edi Rama në të parën vizitë në selinë e qeverisë greke që kur mori detyrën. Për gati 55 minuta,...
BE- Shqipëri… Për Shqipërinë nuk ka ndryshuar gjë’/ Leyla Moses-Ones
Gjatë konferencës “Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Ballkanin Perëndimor”, e ngarkuara me punë e SHBA në Tiranë, Leyla Moses-Ones ka dhënë mesazhe të forta për negociatat, reformën në Drejtësi s...
Danile Server: ‘Shqipëria si ishte e si është sot… BE t’i vijë turp si veproi me ju…”.
Eksperti amerikan për Ballkanin, Danile Server i pranishëm në konferencën “Politika Amerikane në Ballkanin Perëndimor” tha se Francës dhe Holandës duhet t’i vijë turp për mënyrën se si vepruan me ...
Albin Kurti me Edi Ramën: ‘Kishim kohë pa u parë, tani kemi shumë punë për çështje të përbashkëta’.
Albin Kurti, kryetar i Lëvizjes VV në Kosovë, i prezumuar si kryeministër i ardhshëm,  ka zbardhur për mediat detaje nga takimi më shumë se 5 orësh me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. Ai tha s...
Grupet parlamentare të Macron dhe Rutte kthejnë kokën; tani janë pro negociatave me Shqipërinë.
Grupet Parlamentare në Parlamentin Europian kanë depozituar mocionet e tyre mbi draft –rezolutën për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe ajo që bie në sy është fakti se...
PE pas mosçeljes të negociatave: ‘Refuzimi mund të sjellë destabilitet në rajon!’.
Pas Jo-së që Franca dha për mos-hapjen e negociatave ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut parlamenti evropian ka kërkuar miratimin e një rezolutë për zhbllokimin e negociatave nga kjo e fundit...