Etiketa: is_tag

SHBA e zhgënjyer pse BE nuk po bën hapa drejt Shqipërisë dhe MV. ‘Kjo, sinqerisht, prek edhe objektivat dhe veprimet tona!’/ Palmer
Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të zhgënjyera që çështja e mbajtjes së konferencave të para ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mbeti e pazgjidhur, pavarësisht mbështetjes së...
Sot në Luksemburg mblidhet Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme në BE, vendoset për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
Në Luksemburg mblidhet sot Këshilli i Çështjeve të Përgjitshme të Bashkimit Europian. Pritet që të vendoset për datën për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare mes Shqipërisë e Maqedonisë ...
Philip Reeker, ndihmës Sekretar i Shtetit, vizitë zyrtare në Shqipëri, do të takohet me Ramën
Ndihmës Sekretari i Shtetit në detyrë për Evropën dhe Euroazinë, Philip T. Reeker, do të shkojë për vizitë zyrtare në Itali, do të vijë në Shqipëri dhe më pas në Maqedoninë e Veriut. Diplomati ...
Gripi i shpendëve/ Shqipëria vendos embargo nga katërmbëdhjetë shtete.
Qeveria shqiptare ka vendosur embargo të shpendëve nga katërmbëdhjetë shtete, pas konfirmimit të se gripi i shpendëve është prezent në disa vende.  Shtetet janë : Poloni, Sllovaki, Hungari, Gje...
KE: “Shqipëria vend i sigurt. Publikohet lista e shteteve ku duhet të hiqen kufizimet e udhëtimit.
KE e ka konsideruar Shqipërinë një vend të sigurt nga pandemia e COVID, duke e futur në listën e shteteve që vendet e BE-së duhet të heqin kufizimin e udhëtimit. Pas një rishikimi për heqjen ...
Holanda pro Shqipërisë për Konferencën me BE, Mazi: ‘Tjetër provë se i kemi përmbushur kërkesat!’.
Holanda ka ndryshuar qëndrimin e saj në lidhje me hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Në mbledhjen e Komisionit Parlamentar për Çështjet e Jashtme u diskutua ...
Holanda i thotë “PO” Shqipërisë për negociatat me BE
Për herë të parë Holanda  jep dritën jeshile për Shqipërinë që të nisë bisedimet për anëtarësim. Pas përfundimit të zgjedhjeve të përgjithshme  të marsit ku partia e kryeministrit, Mark Rutte  fit...
Shqipëria anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit. Moska: ”Jemi gati për bashkëpunim’.
Ministria e Jashtme e Rusisë ka reaguar pas zgjedhjes së pesë shteteve si anëtare jo të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, shkruan Newsbomb.al. Institucioni i Ministrisë së Jashtme...
Sot Shqipëria në Këshillin e Sigurimit/ Votimi në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara
Dita e sotme është një ditë historike për Shqipërinë. Vendi ynë është një hap larg, uljes në tryezën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, një organizëm i rëndësishëm i vendimmarrjes për të gjit...
Lajm fantastik/ Holanda i jep dritën jeshile Shqipërisë “BE nis Ppërgatitjet për konferencën…’.
Holanda renditet ndër vendet që i japin dritën jeshile Shqipërisë për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian. Qeveria holandeze është e kënaqur që Shqipëria së fundmi ka bërë përparim me refo...