Etiketa: is_tag

Lajm fantastik/ Holanda i jep dritën jeshile Shqipërisë “BE nis Ppërgatitjet për konferencën…’.
Holanda renditet ndër vendet që i japin dritën jeshile Shqipërisë për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian. Qeveria holandeze është e kënaqur që Shqipëria së fundmi ka bërë përparim me refo...
E prisnin të gjithë shqiptarët, BE njofton se çfarë do të ndodhë gjatë muajit qershor.
Presidenti i Komisionit Europian, Maros Sefcovic ka dhënë një lajm të mirë për Shqipërinë. Ai deklaroi se KE po punon që konferenca e parë ndërqeveritare të zhvillohet brenda muajit qershor. “...
”Të hapen negociatat”/ Këshilli i BE publikon dokumentin për Shqipërinë
Këshilli i Bashkimit Europian i ka dërguar një letër pune në datën 5 maj delegacioneve të vendeve të unionit. Në paragrafin për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Këshilli ka kërkuar që për kë...
Negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Rama ironizon BE-në: Duke pritur Godonë…
Një ditë pas mbledhjes së djeshme të Këshillit të Bashkimit për politikën e Jashtme, deklaratave për hapje të negociatave sa më shpejt me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë, ka ardhur dhe një r...
“Plotësohen kushtet”. Rama merr lajmin e shumëpritur nga BE…
Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka shprehur hapur mbështetjen për Shqipërinë drejt integrimit në BE. Përfaqësuesi i Europës ka theksuar se Qeveria Rama ka plotësuar të gjitha kus...
Mbetjet e raketës kineze pritet të hyjnë në atmosferën tonë/ 9 rajone në Italinë qendrore në gatishmëri, në hartën e rënies së mundshme edhe Shqipëria
Mbetjet e një rakete të madhe kineze, që u lëshua në hapësirë javën e kaluar, pritet të hyjnë në atmosferën tonë pas mesnatës dhe orës 4.26 të mëngjesit të ditës së Dielë 9 maj. Raketa Long Mar...
Austria: Përgëzime Shqipërisë për 25 prillin, kjo është punë për integrimin!
Ministrja për Bashkimin Evropian dhe Kushtetutë të Republikës së Austrisë, Karoline Edtstadler gjatë vizitës së saj në vendin tonë përgëzoi zgjedhjet e mbajtura në 25 prill. Gjatë konferencës m...
Analisti në Kosovë: Shqipëria shtet serioz, ka depërtuar në tregun e egër global për vaksinat
Aksesi i disa shteteve për vaksinave kundër koronavirusit ka shkaktuar debat të madh, në botë por edhe në rajon.  Shumë shtete të konsideruara me ekonomi të dobët kanë siguruar pak ose aspak vaks...
Covid-19/ Komisioni Evropian akordon 90 milionë euro ndihmë financiare për Shqipërinë
Komisioni Evropian, në emër të BE-së, ka akorduar sot 90 milion € për Shqipërinë në kuadër të programit të tij të ndihmës makro-financiare (MPJ) lidhur me COVID-19. Shqipëria është vendi i tetë...
PE, raport pozitiv për Shqipërinë/ Santos: Përparime të rëndësishme, mbështesim mbajtjen e konferencës ndërqeveritare
IRANË, 25 mars/ Eurodeputetja dhe raportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Isabel Santos, deklaroi se raporti i Parlamentit Europian për Shqipërinë është pozitiv, ndërsa vendi e meriton...