Etiketa: is_tag

PE kërkon nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
Në Komisionin për politikë të jashtme të Parlamentit Evropian janë miratuar raportet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Me këto raporte, duke marrë parasysh se janë përmbushur të gjitha kusht...
Borrell: Shqipëria është një partner kyç dhe aleat, nuk mund ta themi këtë për të gjitha vendet e rajonit
Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian për Çështjet e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, vlerësoi Shqipërinë për punën e bërë deri tani në kuadër të integrimit europian. “Shqip...
Sot, Këshilli Stabilizim Asociimit/ ‘Borrell dhe Várhelyi: Praktikisht Shqipëria përmbushi kushtet!’
Në takimin e 11  të Këshillit të Stabilizim Asocimit BE-Shqipëri, ndryshe nga herët e shkuara me përfaqësim në rang ministri, kryeministri Edi Rama zgjodhi të shkojë vetë. Top Channel ka mësu...
Turqia do të rrisë deri në 1 mld. euro shkëmbimin tregtar me Shqipërinë dhe do të hapë konsullatë në Vlorë!
“Me Shqipërinë ndajmë një histori rrënjësore dhe kulturë të përbashkët. Marrëdhëniet tona dypalëshe po shkojnë në mënyrë të mrekullueshme. Bashkëpunimi strategjik do të rritet në të gjitha fusha...
Standard & Poor’s konfirmon vlerësimin në “B+” dhe perspektivën “e qëndrueshme” për Shqipërinë
Agjencia Ndërkombëtare e Vlerësimit Standard & Poor’s (S&P), në rishikimin më të fundit të saj (1 shkurt 2021), konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+”, si dhe me perspektivë “t...
Diplomati rus “non grata”/ Reagon Rusia: Provokim, synon prishjen e marrëdhënieve ruso-shqiptare
Tirana zyrtare ka njoftuar se eshte shpallur 'non grata' diplomati i Federates Ruse ne Tirane, Aleksei Krivosheev, me motivin se ka shkelur protokollin shetteror te koronavirusit. Menjehere...
Shqipëria siguron 500 mijë dozat e para të vaksinës anti COVID/ Rama: 10 750 doza vijnë në javën e tretë të janarit
Kryeministri Edi Rama me anë të një deklarate për mediat ka njoftuar se “10 750 dozat e para do të mbërrijnë në fillim të javës së 3 të janarit nddërsa 30 250 doza të tjera do të vijnë në muaj...
Osmani në Tiranë: Shqipëria të miratojë rezolutën e gjenocidit serb!
Miratimi i rezolutës në kuvendin shqiptar të gjenocidit serb në Kosovë, heqja e kufirit mes dy vendeve, problemet e adresave në Presheve, Medvegjë e Bujanoc, përballimi i situatës së Covid-19 dhe ...
Progres-raporti/ KE: Shqipëria gati për konferencën e parë të anëtarësimit, kusht i paplotësuar vetëm Gjykata Kushtetuese
Komisioni Europian ka publikuar progres raportin për Shqipërinë ku analizohet nëse janë plotësuar kushtet për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare.  Në progres raportin e fundit Ko...
Mbledhja e dy qeverive/ Rama: Durrësi, port i përbashkët mes Shqipërisë e Kosovës dhe projekte të tjera.
Po zhvillohet mbledhja e përbashkët e Shqipërisë dhe Kosovës në Tiranë. Tashmë gjithçka është gati, kryeministri Hoti ka mbërritur në Tiranë ku u zhvillua ceremonia e pritjes në Pal...