Etiketa: is_tag

Lufta në Siri: Shtetet e Bashkuara nis sulmin me raketa në përgjigje të sulmit kimik.
Shtetet e Bashkuara ka nisur sulm me raketa kundër bazës ajrore të Sirisë në përgjigje të sulmit të dyshuar me armë kimike mbi qytetin që mbahet nga rebelët. 59 raketa cruise Tomahawk janë lësh...
Sot, njerëzimi vdiq! në Siri
Me: Sonia Khush, UNICEF/ U sulmuan fëmijë; pastaj u bombardua spitali ku po kuroheshin të intoksikuarit. Të paktën 100 viktima u shkaktuan nga sulmet shnjerëzore. Sulm kundër fëmijëve. Trupa...
Obama urdhëroi përdorimin e uraniumit të varfëruar në Siri.
  (FOTO: Majori Josh Jacques dhe kopertina e Foreign Policy)/ Shtetet e Bashkuara të Amerikës, administrate e nobelistit për paqe, Barack Obama, ka përdorur predha me uranium të varfëru...
Trump, për Botën ka ardhur, akoma pa ardhur në Shtëpinë e Bardhë!
  Sipas gazetës amerikane “Washinton Post” ambasadori i Rusisë në Shtetet e Bashkuara, Sergey Kislyak, ka ftuar zotin Donald Trump në Konferencën për Paqe me Sirinë që do të mbahet në Asta...
JOHN KERRY FAJËSON BRITANINË PËR DËSHTIMIN E OLANIT NË SIRI.
  (FOTO: John Kerry, sekretar i Shtetit i SHBA)/ Plani i Barack Obamës për sulmet në Siri ishte devijuar papritur nga David Cameron dhe anëtarët Britanik të Parlamentit, tha të Enjtën S...
Vazhdojnë luftimet në Siri, kërcënohet armëpushimi.
  Luftimet ndërmjet regjimit dhe rebelëve vazhduan të dielën në disa fronte në Siri, duke vënë në rrezik armëpushimin e sponsorizuar nga Rusia që mori edhe mbështetjen e përzier të OKB-së ...
Rusia dhe Turqia bien dakord për armëpushim në Siri – nga sonte në mesnatë
Armëpushimi  hyn në fuqi sonte në mesnatë, në të gjithë vendin Moska dhe Ankaraja kanë rënë dakord mbi një plan për ta zgjatur armëpushimin e vendosur këto dy javë në Aleppo në të gjithë Sirinë...
OKB-ja dhe konflikti sirian
Nga Syrine Attia/ Mes vetove dhe rezolutave të votuara – një retrospektivë mbi vendimet e Këshillit të sigurimit të OKB-së gjatë konfliktit sirian. Këshilli i sigurimit të OKB-së adoptoi, të...
Evakuohet vogëlushja që përcolli në Tweeter ferrin e Alepit
(FOTO: vogëlushja siriane Bana Al-Abed që shpërndau në Tweeter ferrin e jetës së përditëshme nè Alep, 12 tetor 2016). Vogëlushja siriane Bana Al-Abed, që u bë e famshme për postimet e saj në tw...
Çfarë mrekullie Aleppo para luftës!/ FOTO
  Si është sot Aleppo, e kemi parë përditë. Një ferr. Por edhe nuk është mirë që ta shikojmë më këtë qytet të shkatërruar, fantazmë; do të ndjeheshim keq. Ishte një mrekulli. Alepo i...