Etiketa: is_tag

Përfundon bojkoti! Universiteti i Mjekësisë pranon kërkesat e studentëve
Universiteti i Mjekësisë pranon kërkesën e studentëve. Që do të thotë se studentëve nuk do t’u jepet një kontratë për të firmosur derisa Gjykata Kushtetuese të thotë fjalën përfundimtare nëse ligj...
Protestat e maturantëve për testin e Matematikës, Ministria e Arsimit ul kufirin minimal të pikëve për çdo notë
Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka deklaruar se është rënë dakort që të ulet kufiri minimal të pikëve për çdo notë. MASR menjëherë pas provimit të matematikës ka ngritur grupe pune të pavarura, m...
Maturantët në protestë para Ministrisë së Arsimit. Ministrja Kushi: ‘Do rishikohet mënyra e vlerësimit vetëm në rast se…
Ashtu siç kishin paralajmëruar sot maturatët kanë dalë para Ministrisë së Arsimit, për të protestuar, pasi sipas tyre provimi i matematikës ishte jashtëzakonisht i vështirë dhe nuk ishte marrë p...
Edhe protesta e studentëve kthehet në dhunë. Profesoresha amerikane u thotë ‘jo!’.
Një grup studentësh është grumbulluar para Ministrisë së Arsimit, duke kërkuar arsim më cilësor dhe punësim në të ardhmen. Por gjatë protestës pati edhe disa momente të dhunshme, nga disa prej ...
Studentët ‘exelentë’ kanë të drejtën e punësimit pa konkurs/ Kryeministri Rama
Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në raundin e IV të  programit Kombëtar të “Praktikave të Punës”. Kryeministri tha se të gjithë studentët ekselentë  kanë të drejtën e punësimit në administratën s...
Rama studentëve: ‘Pakica pengon shumicën; shkoni në mësim që të mos humbni vitin akademik!’
“Pakica pengon shumicën që të zhvillojë mësim. Shkoni në mësim sepse do humbisni vitin akademik”- tha Rama. Kryeministri Edi Rama u është drejtuar kështu studentëve në një bashkëbisedim në sall...
Spiropali, zëdhënëse e qeverisë: ‘Nuk ka protestë studentësh, por karikaturë proteste nën LSI dhe PD’
Zëdhënësja e Qeverisë dhe ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka thënë se ajo që ka mbetur nga protesta e studentëve, është vetëm një karikaturë e saj, të tjerat j...
Filologjiku nisi grevën e paralajmëruar kundër ‘cënimit të autonomisë’
Studentët dhe pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë, ashtu siç kishin paralajmëruar, kanë nisur sot grevën. Ata janë vendosur në oborrin e fakultetit dhe nuk zhvillojnë mësim, pas...
Kryeministri Rama njofton studentët: Që nga nesër, në sekretariate sqaroheni për tarifat e bursat
Kryeministri Edi Rama njoftoi në Twitter se nga dita e nesërme, “në sekretariatet e universiteteve do të vendosen dy përfaqësues të ministrive të financave e të arsimit, për të asistuar studentët ...
Rama: Pengmarrësit e studentëve dezinformojnë dhe degjeneruan protestën; tarifa të paguhet vetëm 50%”
“Pengmarrësit që e degjeneruan protestën studentore në mbyllje dyersh me dhunë e në shfaqje rrugore të brutalitetit të injorancës, po përpiqen të dezinformojnë studentët lidhur me tarifat në bashkëpun...