Etiketa: is_tag

Blinken takohet me presidentin kinez, Xi Jinping
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, është takuar me presidentin kinez, Xi Jinping, gjatë vizitës së tij dyditore në Kinë. Gjatë një konference për media në Kinë pas takimit me Xi, sek...
Xi erdhi, pa… dhe e la Putinin prapë në rrethim.
Frrok Çupi Presidenti i Kinës, Xi Jinping, sapo është ndarë nga Putini në Kremlin dhe ka mbërritur në Pekin. Nuk duket se Xi e paskësh menduar veten si Jul Cezar; prej të cilit ka mbetur i përj...
Pse Olaf Scholz po viziton Kinën? Kërkohet një përgjigje si nga bota edhe nga ‘shtepia’ e tij Gjermani.
Kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të shkojë në Pekin këtë javë, duke u bërë kështu lideri i parë i G7 që viziton Kinën që nga fillimi i pandemisë. Ky udhëtim ka ngjallur polemika si në shtëpi ...
Johnson i Mbretërisë së Bashkuar dhe Xi i Kinës bien dakord mbi nevojën për të mbështetur ekonominë globale
Reuters Mars 23, 2020, LONDER (Reuters) - Kryeministri Britanik Boris Johnson dhe Presidenti Kinez Xi Jinping ranë dakord të punojnë përmes G20 për të mbështetur ekonominë globale dhe vendet v...
Kim i Koresë së Veriut viziton Kinën në prag të samitit të pritshëm me Trump.
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un të martën arriti për një vizitë të paralajmëruar në Pekin për bisedime me presidentin Xi Jinping, ndërsa ndodhet në përgatitje e sipër për samitin e dytë të ...
Çimentohet ‘perandori’ Xi Jinping në pushtet; Kina ndryshon ligjin në favor të presidentit të përjetshëm.
Partia Komuniste e Kinës ((CPC) ka propozuar heqjen e kufizimit të mandateve mbi postin e Presidentit. Propozimi u bë nga presidenca e partisë ditën e Diele. Kjo lëvizje do ta bëjë shumë më të thj...
Presidenti kinez, Xi, i bëri pritje bujare presidentit amerikan, Trump
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës , Donald Trump ndodhet në Kinë për bisedime që duket se duket se do të dominohen nga tensionet mbi Korenë e Veriut. Ai mbërriti pas një fjalimi të...
Donald Trump çmon presidentin kinez Xi Jinping për “ngjitjen e jashtëzakonshme” të tij.
(FOTO: Të dy liderët janë takuar në Gjermani kësaj vere) Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka uruar liderin kinez Xi Jinping mbi "ngjitjen e jashtëzakonshme" të tij, pas Kongresit të...
Xi Jinping ‘lideri kinez më i fuqishëm që nga Mao Ce Dun’. I vihet emri në Kushtetutë.
Partia në pushtet në Kinë, Partia Komuniste, ka votuar për të vënë emrin dhe ideologjinë e Xi Jinping në Kushtetutën e vendit, duke e ngritur atë në të njëjtin nivel me themeluesin Mao Ce Dun. ...
Kina ofron koncesione ndaj Trump për të evituar luftën e tregjeve me Shtetet e Bashkuara.
Raportimet thonë se Kina do të ofrojë dy koncesione ekonomike ndaj administratës së presidentit Donald Trump me shpresë për të mbajtur raporte miqësore me Shtetet e Bashkuara. Financial Times s...