Një tërmet me madhësi 6.4 ka goditur Kroacinë qendrore, me raportime për shumë të plagosur dhe të paktën një të vdekur.

Një vajzë 12-vjeçare u vra në Petrinja, tha Kryeministri ndërsa vizitoi qytetin.

Vdekje të tjera janë raportuar nga media lokale në një fshat në jug-perëndim të Petrinja, por ende nuk janë konfirmuar.

Kryebashkiaku i Petrinja tha se rreth gjysma e qytetit ishte shkatërruar dhe njerëzit po nxirreshin nga rrënojat.

Tërmeti mund të ndihet në kryeqytetin kroat Zagreb, në Bosnjë dhe në Serbinë fqinje e deri në Itali.

Një grua u nxor e gjallë nga rrënojat e bashkisë së qytetit, njoftoi media kroate.

“Ne po nxjerrim njerëz nga makinat, nuk e dimë nëse kemi të vdekur apo të plagosur,” i tha Darinko Dumbovic, kryetari i komunës së Petrinja televizionit rajonal N1. “Ekziston një panik i përgjithshëm, njerëzit po kërkojnë të dashurit e tyre.”

Kryebashkiaku fliste para gazetarëve të Martën kur Petrinja, shtëpia e 20,000 njerëzve, u godit nga një dridhje tjetër, më e dobët.

VERITAS.COM.AL