Në vizitën e parë zyrtare pas bllokimit, Charles i Anglisë zbuloi se ai ende nuk e ka kapërcyer plotësisht infektimin nga koronavirusi, pasojat e të cilit ende vazhdojnë të ndjehen

Nga: Novella Toloni

Princi Charles është rikthyer në detyrat e tij institucionale dhe duke bërë kështu befasoi të gjithë me një zbulim tronditës. Trashëgimtari i fronit bëri vizitën e tij të parë zyrtare pas bllokimit në Spitalin Mbretëror të Gloucestershire dhe gjatë takimit me mjekë dhe infermierë, të angazhuar për muaj me radhë në luftën kundër covid-19, ai tregoi se ai ende nuk e kishte kaluar plotësisht infektimin me koronavirus.

Kthimi në normalitet e Princit Charles u shënua me distancim shoqëror dhe mungesë shtrëngimesh duarsh (të zëvendësuara nga përshëndetja tipike indiane “namaste”), por edhe nga një zbulim tronditës i bërë pikërisht mjekëve që luftuan kundër virusit. Në fakt, duke takuar stafin shëndetësor të Spitalit Mbretëror të Gloucestershire, djali i madh i mbretëreshës Elizabeth II rrëfeu se ende vuante nga disa simptoma për shkak të infektimit me koronavirus marsin e kaluar. Më shumë se tre muaj pas sëmundjes së tij, princi nuk kishte rigjetur plotësisht shijen dhe nuhatjen. Sipas tabloidit britanik Express.uk, Princi i Uellsit po tërheq prej muajve pasojat e infektimit,i cili ndodhi në fillim të marsit të kaluar,dhe që e bëri atë të frikësohej për shëndetin e tij. Edhe pse mjekët e kishin deklaruar atë të kuruar nga virusi pas vetëm dy javësh izolimi, Princi Charles pranoi se ai ende nuk po ndjehej plotësisht mirë.

Për daljen e tij të parë në publik pas pandemisë, trashëgimtari i fronit, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Camilla Parker Bowles, zgjodhi të vizitojë spitalin që ndodhet pranë pronës së tij të Highgrove, ku ai ishte në gjendje të fliste me punonjësit e vijës shëndetësore në luftën kundër covid-19. Ishte pikërisht një asistent mjekësor që rrëfeu atë që Carlo tha për sëmundjen e tij: “Ai foli për përvojën e tij personale, të prekur me dorë. Ai ende ka vështirësi me ndjenjën e shijes dhe erës që nuk e ka rikuperuar plotësisht“. Gjatë vizitës Camilla zbuloi gjithashtu se ajo kishte arritur të shihte nipërit e saj përsëri – pas disa javësh izolimi – por jo ashtu siç do të dëshironte: “Ne i pamë për herë të parë fundjavën e kaluar. Ne nuk ishim në gjendje t’i përqafonim ata”.

VERITAS.COM.AL